Банана наместо јајца и уште 7 состојки што лесно можете да ги замените со други

Ако немате јајца или сакате веганска верзија на рецептот за торта или палачинки, едно јајце можете да го замените со половина пасирана банана и половина лажичка прашок за печиво.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-01.jpg

Сигурно многупати ви се случило да почнете да правите нешто и предоцна да сфатите дека дома немате некоја состојка. Или можеби од некоја причина сакате да избегнете одредена состојка.

Но, повеќето состојки што ги користиме редовно во готвењето лесно можат да се заменат со други. Некогаш, пак, овие замени се и поздрава алтернатива од она што би го употребиле вообичаено.

Кои состојки можете да ги замените со други?

Домашен сос за скара (BBQ сос)

Ако скоро никогаш не користите сос за скара, немате ни потреба да го купувате. Но, ако некогаш ви притреба, лесно можете сами да направите сос со сличен вкус.

Во 3/4 шолја кечап ставете две лажици кафеав шеќер и две лажици сенф, и само добро промешајте.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-02.jpg

Банана наместо јајца

Ако правите тесто за торта или палачинки, можете да ставите банана наместо јајца. Ова е и одлична алтернатива ако избегнувате храна од животинско потекло.

За да замените едно јајце, испасирајте половина банана и измешајте ја со половина лажичка прашок за печива.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-03.jpg

Павлака наместо мајонез

Ако немате мајонез или сакате поздрава алтернатива, секогаш можете да ставите павлака со зачин како куркума.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-04.jpg

Лимон наместо оцет

Во секоја салата што би ставиле оцет, без проблем можете да ставите лимон. Всушност, лимонот ќе ѝ даде дури и многу подобар вкус.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-05.jpg

Прашок за печиво наместо сода бикарбона, и обратно

Прашокот за печиво и сода бикарбоната имаат слични својства, па можете да го користите едното наместо другото.

Само ќе треба да внимавате на количината – прашокот за печиво содржи и сода бикарбона, но во помали количества. Затоа ќе треба да ставите двојно повеќе прашок за печиво отколку сода бикарбона.

Односно, ако рецептот бара една лажица сода бикарбона, можете да ја замените со две лажици прашок за печиво.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-06.jpg

Маргарин наместо путер

Путерот и маргаринот имаат исти својства, па без проблем можете да ги заменувате еден со друг.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-07.jpg

Агар-агар наместо желатин

Агар-агар е одлична замена за желатинот кој има животинско потекло.

Оваа супстанца се добива од алги и обично се продава во прав. Можете да ја најдете во скоро сите продавници за здрава храна.

За приготвување само погледнете ги инструкциите на амбалажата.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-08.jpg

Домашен кечап

Ако немате кечап, но ви останал сос од домати, можете лесно да си направите кечап.

Измешајте една шолја доматен сос со третина шолја шеќер и две лажици оцет. Потоа само добро промешајте ја смесата.

banana-namesto-jajca-i-ushte-7-sostojki-shto-mozhete-da-gi-zamenite-so-drugi-koga-gotvite-09.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто се појавува сива обвивка на жолчката кога варите јајца и уште 5 објаснувања за чести појави за... Знаете ли зошто изгледа како водата да врие побрзо откако ќе ѝ додадете сол или ...
Храна со навидум неограничен рок на траење на која ѝ се менува вкусот ако ја чувате многу долго Ни се чини дека конзервираниот зеленчук може да трае вечно ако не е отворен. Ова...
Третман против брчки, подгревање ориз - за што сè можете да употребите коцки мраз? Знаевте ли дека масирањето на лицето со коцка мраз може да ја намали појавата на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg