10 кулинарски грешки што сите упорно ги правиме (и влијаат врз вкусот на храната)

Дали имате навика да ги ставате компирите во вода што врие? Тогаш бидете сигурни дека нема да се сварат рамномерно.

10-kulinarski-greshki-shto-site-uporno-gi-pravime-i-vlijaat-vrz-vkusot-na-hranata-01.jpg

Дури и ако секој ден готвите, голема е веројатноста да правите некоја грешка.

Всушност, сите настојуваме да повторуваме некои грешки во кујна, но неретко тие можат да го променат вкусот на храната.

Кои грешки треба да ги избегнувате?

Не го отстранувате вишокот течност од доматите пред да ги ставите во сендвич

Доматите имаат многу вода, па ако не ја отстраните делумно со хартиен бришач или нешто слично, ќе ви го накиснат сендвичот.

10-kulinarski-greshki-shto-site-uporno-gi-pravime-i-vlijaat-vrz-vkusot-na-hranata-02.jpg

Ги ставате компирите во вода што врие

Ако ги ставите компирите во зовриена вода, надворешниот слој ќе се свари речиси веднаш, а внатрешноста ќе остане жива.

Поради ова компирите нема да се сварат рамномерно.

Затоа, прво ставете ги компирите во тенџерето со вода, па потоа вклучете ја ринглата.

10-kulinarski-greshki-shto-site-uporno-gi-pravime-i-vlijaat-vrz-vkusot-na-hranata-03.jpg

Не ги обложувате садовите за мерење со масло или путер

Ако треба да измерите храна која е леплива, како путер од кикиритки, па дури и мед, обложете го садот за мерење со малку масло или путер.

Вака ќе го спречите лепењето на храната и миењето ќе биде многу полесно, а бидејќи станува збор за многу мало количесто масло/путер, нема да има промени во вкусот. 

10-kulinarski-greshki-shto-site-uporno-gi-pravime-i-vlijaat-vrz-vkusot-na-hranata-04.jpg

Не ја користите рерната за нараснување на тестото

Кога времето е многу топло, слободно можете да го оставите тестото на собна температура за да нарасне.

Но, ако температурата во кујната е многу ниска, подобро искористете ја рерната.

Пуштете ја на околу 200 степени и оставете ја да се загрее 1-2 минути. Потоа исклучете ја и ставете го садот со тесто во неа.

Во просек, тестото ќе нарасне за 45 до 60 минути.

10-kulinarski-greshki-shto-site-uporno-gi-pravime-i-vlijaat-vrz-vkusot-na-hranata-05.jpg

Не ги засекувате лимоните кога ги цедите

Ако сакате да исцедите лимон, лесно ќе го спречите прскањето ако ги следите инструкциите на видеото подолу.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Зошто се појавува сива обвивка на жолчката кога варите јајца и уште 5 објаснувања за чести појави за... Знаете ли зошто изгледа како водата да врие побрзо откако ќе ѝ додадете сол или ...
Грешки во кујна со кои несвесно го расипувате вкусот и на наједноставните рецепти Ако сакате оризот да свари како што треба, немојте да го кревате капакот од тенџ...
Кулинарски трикови што треба да ги знае секој, според професионален готвач Во јадењата како рижото, на крај додајте малку путер за значително да го подобри...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg