Македонците Митре и Катерина имаат пекарница во Сингапур: „Само 1% од гостите се Балканци, освен печиво служиме и ајвар и лутеница“

„Пекара со производи како нашите не постои во цела Азија, а со комплет производи како нашата нема ниту на Балканот. Локалците гледаат љубопитно, но, штом пробаат стануваат редовни муштерии“ – вели за CRNOBELO.com Катерина Цветковиќ која заедно со сопругот Митре Крајоски во Сингапур има своја пекарница што го носи името „Yugoslavia“.

makedoncite-mitre-i-katerina-imaat-pekarnica-vo-singapur-samo-1-od-gostite-se-balkanci-osven-pechivo-sluzhime-i-ajvar-i-lutenica-01.jpg

Мите Крајоски (54) по потекло е од Прилеп, но долги години работи како пилот на Боинг 777 во Singapore Airlines, а тој и неговата сопруга Катерина Цветковиќ (40), која по потекло е од Скопје, веќе 8 години се во брак и заедно имаат две деца Анастасиа (6) и Симон (5).

makedoncite-mitre-i-katerina-imaat-pekarnica-vo-singapur-samo-1-od-gostite-se-balkanci-osven-pechivo-sluzhime-i-ajvar-i-lutenica-11.jpg

Во моментов само Катерина е македонски државјанин, а Мите и децата се државјани на Сингапур, но посебно е интересна нивната приказна за тоа како дошле до идеја да отворат бизнис којшто е уникатен во Азија, a во поглед на производите што ги нуди, можеби и на Балканот.

Тие двајца имаат своја пекарница во Сингапур и на балканските гости им нудат можност да ги вкусат специјалитетите што ги потсетуваат на родниот крај, а на своите азиски гости им нудат можност да пробаат некои од најубавите македонски и балкански специјалитети.

makedoncite-mitre-i-katerina-imaat-pekarnica-vo-singapur-samo-1-od-gostite-se-balkanci-osven-pechivo-sluzhime-i-ajvar-i-lutenica-02_copy.jpg

Гостите што доаѓаат во нивната пекарница која симболично го носи името „Yugoslavia“ имаат можност да пробаат бурек, домашно подготвен јогурт, баклава и други благи специјалитети, но и ајвар и лутеница.

Во интервју за CRNOBELO.com Катерина ја споделува својата приказна за тоа како се преселиле во Сингапур и како дошле до идеја да започнат свој бизнис таму.

Кога се преселивте во Сингапур и колку време живеете таму?

Митре е во Сингапур повеќе од 18 години и цело време работи како пилот, а јас сум таму 7 и пол години. Децата се родени во Сингапур.

makedoncite-mitre-i-katerina-imaat-pekarnica-vo-singapur-samo-1-od-gostite-se-balkanci-osven-pechivo-sluzhime-i-ajvar-i-lutenica-03_copy.jpg

Како дојдовте до идеја да отворите своја пекарница во Сингапур?

Пекарството отсекогаш ни било слабост, а сите локални пријатели отсекогаш ги обожавале нашите домашни производи.

За време на пандемијата Митре леташе многу малку па така и се створи можност (многу слободно време) да го започнеме бизнисот.

Пекара со производи како нашите не постои во цела Азија, а со комплет производи, како нашата, нема ниту на Балканот.

Дали постапката за започнување свој бизнис е тешка таму? Кои беа најголемите предизвици со коишто се соочивте?

Постапката е најлесниот дел доколку се има концепт и секако, финансии, затоа што Сингапур е отсекогаш во најскапите 3 града во светот.

Најголем предивик е работната сила која е огромна препрека за ширењето на нашиот бизнис.

makedoncite-mitre-i-katerina-imaat-pekarnica-vo-singapur-samo-1-od-gostite-se-balkanci-osven-pechivo-sluzhime-i-ajvar-i-lutenica-12.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Катерина Јовановиќ, Maкедонка што глумеше во турска серија: „Проблем беше турскиот јазик, но се запо... „До неодамна бев дел од снимањето на серијата „Балканска приказна“ која се снима...
„Пред 45 години успеав да ја заведам единствената жена која посакав да ми роди деца“ – Жељко Самарџи... „Во брак сме 45 години и заедно пребродивме многу убави, но и тешки животни моме...
Отец Душко Пецов е на служба во Германија: „Има сè повеќе крштевки и венчавки, Македонците се сплоту... „Во Црквата во Дортмунд доаѓаат голем број Македонци и тоа особено за големите п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg