Запознајте го 3-годишниот „Могли“ од Охрид (фото)

Могли засекогаш ќе ни остане во срцата како детето од џунглата, но такво детенце вљубеник во природата има и во Охрид. Боси ноџиња во трева, истражување на поточиња, прошетки во природа му е омилено, а виновникот за тоа да се вљуби во природата е неговата мајка Ирена Ивановска (36) од Охрид.

zapoznajte-go-3-godishniot-mogli-od-ohrid-01.jpg

Ирена Ивановска (36) од Охрид е мајка на 3-годишното момче Томи, кое е познато како охридскиот Могли, поради неговата љубов кон природата.

zapoznajte-go-3-godishniot-mogli-od-ohrid-02.jpegМогли

И, се разбира, токму Ирена е причината зошто Томи е вљубен во природата. Таа смета дека клучно е родителите да направат децата да ја сакаат, ценат и штитат природата.

zapoznajte-go-3-godishniot-mogli-od-ohrid-18.jpg

Ирена за CRNOBELO.com говори зошто ѝ било клучно Томи да ја засака природата:

„Првите пет години се навистина важни за развојот на детето. Во текот на овие години, родителите можат позитивно да влијаат на благосостојбата на децата во текот на целиот живот, преку создавање висококвалитетни можности за учење и созревање.

zapoznajte-go-3-godishniot-mogli-od-ohrid-05_copy.jpg

Како мајка на тригодишно детенце, важноста на овој развоен период ми е на прво место.

zapoznajte-go-3-godishniot-mogli-od-ohrid-09.jpg

Природата обезбедува многу доживотни придобивки за физичкото и менталното здравје. Изложеноста на витамин Д е здравa за коските и помага да се минимизираат проблемите поврзани со дијабетес и срцеви заболувања.

zapoznajte-go-3-godishniot-mogli-od-ohrid-03_copy.jpg

Дури и играњето со нечистотија се покажало дека го намалува нивото на анксиозност и стрес кај децата.

zapoznajte-go-3-godishniot-mogli-od-ohrid-04.jpg

Сметам дека воведувањето на децата во различни природни средини може да им помогне да размислуваат подалеку од нивната непосредна околина и да изградат добра перспектива.

zapoznajte-go-3-godishniot-mogli-od-ohrid-16.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Бразилецот Клаудио за посетата во Македонија: „Македонките се преубави, таксистите наплаќаат трипати... „Локалците, кои јас ги запознав, се навистина заинтересирани за странци, посебно...
Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Сипхокази Трпкоски од Јужноафриканска Република е македонска снаа: „Сакам пастрмалија и ракија, Охри... „Македонската свадба е за мене е најубавата македонска традиција. Многу е убаво ...
Емилија Масларковска-Каневче, туристички водич: „Не сум сретнала странец кој не е воодушевен од Маке... „Омилени ми се туристите од Азија. Љубопитни се и сакаат да ја дознаат нашата ис...
Марјан од охридско Пештани е актер и модел во Унгарија: „Бев на снимање со Ема Стоун“ „Имам сниманo реклами во Унгарија, Словачка, Австрија, Германија... Луѓето што с...
Џеј Ар Шелтон од САД е оженет со охриѓанката Нина: „Сакам нашиот син да порасне во Македонија“ „Нешто што луѓето овде го обожаваат е комбинацијата од ракија и салата, а мене м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg