Струмичанецот Марјан Христов (33) е колекционер на предмети од Југославија: „Имам над 1.000.000 парчиња“


Струмичанецот Марјан Христов (33) е колекционер на предмети од Југославија: „Имам над 1.000.000 парчиња“

Марјан Христов (33) од с.Смолари, Струмичко е еден од најголемите колекционери во земјава. Темата на неговата колекција е „Југославија“.

strumicanecot-marjan-hristov-33-ima-najgolema-kolekcija-na-tema-jugoslavija-imam-nad-1-000-000-parcinja-01.jpg

Иако роден во 1987-ма година и реално не го помни времето кога сме биле дел од Југославија, секогаш го привлекувале раскажувањата од повозрасните и како изгледал животот во СФРЈ. Вели дека уште од мал почнал да собира, како што би рекле другите „ѓубриња“.

Најстари работи кои ги поседува се од времето на Втората светска војна – книшки, значки, медали и книги.

strumicanecot-marjan-hristov-33-e-kolekcioner-na-tema-jugoslavija-imam-nad-1-000-000-parcinja-02.jpg

strumicanecot-marjan-hristov-33-e-kolekcioner-na-tema-jugoslavija-imam-nad-1-000-000-parcinja-04.jpg

Поседува и предмети кои се веројатно едни од најстарите во неговата колекција и е дозволено да ги чува - пафти, етно накит и по некој дел од носија, како и дрвени и метални предмети.

strumicanecot-marjan-hristov-33-e-kolekcioner-na-tema-jugoslavija-imam-nad-1-000-000-parcinja-06.jpg

strumicanecot-marjan-hristov-33-e-kolekcioner-na-tema-jugoslavija-imam-nad-1-000-000-parcinja-08.jpg

Ориентационо, доколку ги земеме предвид значките, поштенските марки, документите, визит картите, сликите и слични поситни предмети, неговата колекција има над 1.000.000 парчиња.

Тој собира и телефони, грамофони и плочи, банкноти, пенкала, запалки, приврзоци, часовници, книги – буквално секакви предмети од времето на Југославија.

strumicanecot-marjan-hristov-33-e-kolekcioner-na-tema-jugoslavija-imam-nad-1-000-000-parcinja-09.jpg

Сите предмети ги чува во својот дом, моментално во три простории. Најчесто наоѓа нови парчиња во размена со колекционери од земјава, преку познаници и социјалните мрежи.

strumicanecot-marjan-hristov-33-e-kolekcioner-na-tema-jugoslavija-imam-nad-1-000-000-parcinja-10.jpg

Марјан вели дека вредноста на колекцијата не би можел да ја изрази во пари.

„Имам помали колекции на вина, ракии, пивски предмети, чаши, пенкала запалки разгледници визиткарти, преку 6000 книги.. весници, автомобилчиња, грамофонски плочи, црковни календерчиња од 1960 до 2021 (ми недостасуваат само два), подметачи и други ситници“ - вели Марјан.

strumicanecot-marjan-hristov-33-e-kolekcioner-na-tema-jugoslavija-imam-nad-1-000-000-parcinja-12.jpg

Погледнете дел од неговата колекција низ фотки:

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Е. П. | Црнобело / фото: приватна архива на Марјан Христов

Би можело да ве интересира:

Приказната на струмичанецот Блаже Аризанов: „Индија не ме промени, туку луѓето кои живеат во неа“ Блаже Аризанов е Македонец од струмичко село, кој во 2011 година заминал на...
Катарина Ивановска: До 3-ти месец ни моите дома не знаеја дека сум бремена Во Македонија и Скопје ја знаеме како Кики, девојката која што надвор од овие гр...
Виктор Мазнев, велешанецот со срце планина: „Имам спасено стотици бездомни кучиња и не сопирам“ „Срцето на човекот можеме да го процениме според тоа како ги третира животните“,...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg