Успешни Македонци низ светот: Даниела од Скопје е сопственичка на ресторан на Флорида (фото)

Даниела од Скопје од 2000 година живее во САД. Патот до успехот бил тежок, но таа денес го живее својот сон и има еден од најдобрите ресторани во Тампа.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-01.jpg

Даниела Костовска е родена во Скопје, а на само 21 година заминала во САД. Од 2000-та година почнала да живее Њујорк.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-02.jpg

За CRNOBELO.com открива дека додека живеела таму, честопати одела на одмор на Флорида во градовите Тампа и Мајами и се заљубила во местото, добивајќи идеја да отвори ресторан, каде што сакала да им понуди на гостите топла и релаксирана атмосфера, каде што гостите ќе се чувствуваат како да се дома, со најубава и автентична италијанска кујна, што не е богата само со вкус, но и со традиција.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-03.jpg

За CRNOBELO.com таа вели:

„И до ден денес, водејќи се од мојот сон и работејќи напорно „Verducci’s“ ресторанот е неколку години по ред прогласуван за најдобар ресторан во Тампа. Ресторанот има отворена кујна за да можеш да ги гледаш готвачите како ти ја спремаат храната, слично како што може дома да гледаш како ти ја приготвуваат храната.

За мојот успех имаат пишувано многу весници во Тампа и Њујорк, и горди сум што успеав на друг континент, толку далеку од дома“.

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-05.jpg

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-04.jpg

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-07.jpg

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-09.jpg

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-08.jpg

uspeshni-makedonci-niz-svetot-daniela-od-skopje-e-sopstvenichka-na-restoran-na-florida-foto-10.jpg

© CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Љубовната приказна на Симона и Славјан: „Романтичните свадбени фотографии ни ги направи сестра ми во... „Нашата идеја во врска со свадбена фотосесија беше да биде во сицилијански стил ...
Успешни Македонци низ светот: Стефанија од Скопје е балерина, која живее во Русија и игра главни уло... „Да се почне првиот работен ден со подготвување на главната улога во „Лебедово е...
Успешни Македонци низ светот: Дејан од Кичево е каратист кој отвори свој клуб во Чикаго, но работи и... Тој е каратист со златни медали, карате судија, сопственик на клуб кој помага на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg