„Присуствував на судењето на Милена Радуловиќ, се згрозив од прашањата кои ѝ беа поставени – Како реагираше таа?“

„Колкав е јазикот на Мика? Дали ви ја влечеше главата надолу? Како ви делуваа прашањата на Мика: ‘Дали се е*еш’, ‘дали си сувопи*еста’, ‘дали св*шуваш’...?“ - ја прашуваа Милена адвокатите на Мика“, - згрозено открива професорката Биљана Србљановиќ и раскажува како изгледало судењето на Милена Радуловиќ.

prisustvuvav-na-sudenjeto-na-milena-radulovikj-zgrozena-sum-s-e-polosho-od-ona-shto-go-zamisluvate-01.jpg

Судењето на кое српската актерка Милена Радуловиќ (28) за првпат на суд се соочи со учителот по глума Мирослав Мика Алексиќ (71), кој е обвинет за силување и сексуално вознемирување на седум девојки привлече големо внимание како кај српската, така и кај балканската јавност.

prisustvuvav-na-sudenjeto-na-milena-radulovikj-zgrozena-sum-s-e-polosho-od-ona-shto-go-zamisluvate-05.jpg

Јавното сведоштво на Милена, која ги изнесе сите згрозувачки детали од сексуалниот напад беше пренесено во речиси сите српски медиуми, а српската драмска писателка и редовна професорка на Факултетот за драмски уметности во Белград, Биљана Србљановиќ објавистатус на Фејсбук, во кој го изрази нејзиното гадење од судењето на кое присуствувала и односот од адвокатите кон жртвата.

prisustvuvav-na-sudenjeto-na-milena-radulovikj-zgrozena-sum-s-e-polosho-od-ona-shto-go-zamisluvate-02.jpgФото: Wikipedia

Нејзиниот статус ви го пренесуваме во целост:

„Присуствував на судењето и сакам да ви кажам дека сѐ е уште полошо од она што си го замислувате.

Милена беше храбра, достоинствена, самоуверена и силна, помина низ 3-часовно навредливо обраќање и простачко однесување на адвокатот на одбраната и неговиот тим. Одговараше на тешки и комплицирани прашања без да трепне, без да остане без здив. Без здив останавме ние во публиката.

Судницата денес беше преполна, со голем број претставници на медиумите и на „стручната јавност“ (мислам дека се студенти или млади правници). Речиси сите медиуми беа претставени од жени, во главно млади, сериозни и дискретни. Сепак, тие неколкупати покажаа дека се згрозени од говорот на адвокатот.

prisustvuvav-na-sudenjeto-na-milena-radulovikj-zgrozena-sum-s-e-polosho-od-ona-shto-go-zamisluvate-03.jpgфото: YouTube - принтскрин

Покрај тоа, имаше и две новинарки од средната генерација на кои Алексиќ им мавташе, а на една ѝ намигна, а тие му возвратија срдечно.

Сепак, имам впечаток дека голем број присутни беа згадени од пристапот, однесувањето и држењето на правниот тим на Алексиќ.

Не постои причина да се смеат на жената додека одговара на прашања за силувања. Не постои никаква причина за адвокатката, која значи е жена, од тимот на бранителите на Алексиќ цело време да ѝ се кикоти на Милена во лице, да ѝ прави гримаси, да ѝ пркоси и да се обидува со сопствениот став да ја понижи, додека таа сведочи за сексуалното насилство што го преживеала.

Тоа не може да биде прифатлива стратегија на одбраната за кој било, а посебно не за еден старец кому му се суди за силување и сексуално вознемирување на девојки и девојчиња.

prisustvuvav-na-sudenjeto-na-milena-radulovikj-zgrozena-sum-s-e-polosho-od-ona-shto-go-zamisluvate-04.jpgфото: YouTube - принтскрин

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Се вљубив во сопругот на насловна страница, не му се допаѓа тоа што јас го готвам“ - Лепа Брена отк... „Кога сме дома, јас не сум Лепа Брена, а тој не е светски познат тенисер. Јас су...
Се заљубиле кога таа имала 18, а тој 52 години и сите им предвидувале пропаст: Љубовта на Жељко и Ру... Еден од омилените балкански музичари, Жељко Бебек (77), веќе четврт век е во љуб...
Првиот дечко ѝ загинал, има дует со Врчак: Факти за Анабела Атијас, позната како Фанки Џи и мајка на... Била многу млада кога го загубила првиот дечко кого многу го сакала, доживеала в...
Босанец на 85 години се ожени со 38 години помлада жена: „Со години ѝ помагав додека беше во брак со... „Еден ден таа дојде овде и заплака и ми рече дека веќе не може да издржи со сопр...
Гоца Тржан со моќна порака до сите жени што се борат за потомство: „Неплодноста не е само женски про... „Не губете време, затоа што времето за жените е мошне важно. Мажот може да стане...
Беше во врска со 24 години помлада жена, откако добија син се разделија: Хрватскиот актер од „Изборо... Изнесе скандалозни тврдења дека поранешната партнерка не му дозволува да го глед...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg