Познати Србинки кои претрпеле физичко насилство од своите партнери - денес се силни и самостојни

Наташа Беквалац, Мина Лазаревиќ - Пејачки, актерки и спортистки од Србија се охрабрија и јавно проговорија за насилството кое го трпеле од своите партнери, со надеж дека ќе ја зголемат свеста за овој сериозен проблем.

denes-e-silni-i-samostojni-poznati-dami-od-srbija-koi-pretrpele-fizichko-nasilstvo-od-svoite-partneri-01.jpg

Многу дами од српската јавна сцена отворено проговорија за физичкото насилство кое го доживеале.

Насилството врз жените е тема за која во последниве години сè почесто се зборува во јавноста. 

Многу жени и покрај поголемата свесност и јавното говорење, и денес се жртви на насилство, но неретко им е страв да побараат помош.

Поради ова, многу жени кои се познати одлучуваат да ги споделат нивните потресни приказни, со надеж дека ќе ги охрабрат и другите жртви.

Ова се само дел од дамите од српската естрада кои доживеале насилство од својот партнер и одлучиле да проговорат за тоа:

Наташа Беквалац

Во 2018 година, пејачката Наташа Беквалац го пријави сопругот Лука Лазукиќ дека ја претепал во нејзиниот стан на Дедиње, само четири месеци по породувањето.

Парот набрзо се најде на суд, а само една година подоцна, Лазукиќ беше осуден на осум месеци затвор и три години условна казна за нанесена мала телесна повреда врз пејачката.

View this post on Instagram

A post shared by Nataša Bekvalac (@bekvalceva)

Маја Маријана

Пејачката Маја Маријана неодамна проговори за насилството кое го трпела од нејзиниот поранешен партнер Младен. 

Прво не сакала да го пријави, но по убедување на докторот пејачката отишла во полиција.

„Почнавме да се расправаме во автомобилот за нешто ситно. Расправијата стануваше сè поголема, а ние викавме еден на друг. 

Младен во еден момент ми удри толку силна шлаканица, што за малку ќе изгубев свест“, изјави пејачката.

Како што подоцна беше откриено, ова за жал не било првпат Маја да трпи насилство од нејзиниот избраник во тоа време.

Јелена Карлеуша

На Божиќ минатата година, пејачката пријави дека сопругот Душко Тошиќ ѝ удрил шлаканица. 

И, ова не било првпат Јелена да го пријави Душко во полиција. 

Имено, пејачката пред две години изјави дека Тошиќ психички ја малтретирал и дека ѝ ја свиткал раката, а тој негираше и тврдеше дека се расправале бидејќи имале несогласувања во бракот.

Миа Борисављевиќ

Пејачката Миа Борисављевиќ беше нападната од нејзиното поранешно момче по настап во еден белградски клуб. 

По кратка расправија со него, тој ѝ удрил неколку шлаканици, а таа веднаш отишла во полиција и го пријавила.

Продолжува на следната страницаБи можело да ве интересира:

Сама ги воспита, ги учела да не бидат мамини мази – Лидија Вукичевиќ е горда на синовите Кога станува збор за нејзините синови, не пропушта прилика а да не каже дека тие...
Првата сопруга го остави за 15 години помлад стјуард, втората му го зема станот: Бурниот љубовен жив... Српскиот актер Бранислав Лечиќ, во изминатите години беше во фокусот на јавноста...
Огњен Амиџиќ тајно се венча со 20 години помладата девојка: „Сакав Мина да го носи моето презиме“ „Сакавме венчавката да биде без врева и тој чин да остане само за нас. Ние веќе ...
Босанец на 85 години се ожени со 38 години помлада жена: „Со години ѝ помагав додека беше во брак со... „Еден ден таа дојде овде и заплака и ми рече дека веќе не може да издржи со сопр...
Важи за најголема „плачка“ во турските серии, гладува за да биде витка - Факти за Бестемсу Оздемир Признава дека гладува за да го одржи извајаното тело, до 17 години била како мом...
Јелена Карлеуша до хејтерите: „Жените на 45 години не се баби, можат да се сликаат како сакаат“ „Секојпат кога некој ќе ме навреди затоа што имам 45 години, јас слабеам уште 10...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg