Врвна архитектура на плоштадот во Тирана: Се гради кула со ликот на Скендер бег, висока 85 метри

На плоштадот во Тирана, ќе никне 85 метри висока кула во ликот на националниот херој Ѓерѓ Кастриоти, попознат како Скендер бег. Кулата ќе има комерцијален и резиденцијален простор, а со собирање на дождовната вода ќе се направи зградата да биде енергетски ефикасна.

vrvna-arhitektura-na-ploshtadot-vo-tirana-se-gradi-kula-vo-oblikot-na-likot-na-skender-bej-visoka-85-metri-0.jpg

Во центарот на Тирана, во непосредна близина на плоштадот „Скендер бег“ започна да се гради зградата во форма на ликот на националниот херој на земјата. Зад архитектонскиот план на необичната кула стои холандското архитектонско студиото MVRDV.

vrvna-arhitektura-na-ploshtadot-vo-tirana-se-gradi-kula-vo-oblikot-na-likot-na-skender-bej-visoka-85-metri-02.jpg

Основата на зградата воедно ќе биде најширокиот дел од објектот, додека обликот на главата ќе биде изведен со помош на брановидни и неправилни облици на балкони, а погледот на бистата ќе биде насочен кон плоштадот.

vrvna-arhitektura-na-ploshtadot-vo-tirana-se-gradi-kula-vo-oblikot-na-likot-na-skender-bej-visoka-85-metri-03.jpg

Во внатрешноста зградата ќе содржи еден кат со комерцијален простор, четири ката наменети за канцеларии, а другите 20 ката ќе бидат наменети за станови.

vrvna-arhitektura-na-ploshtadot-vo-tirana-se-gradi-kula-vo-oblikot-na-likot-na-skender-bej-visoka-85-metri-04.jpg

Притоа, од архитектонското студио нагласуваат дека на секој индивидуален стан ќе се посвети особено внимание за да се обезбеди максимална функционалност на просторот и покрај неправилната форма на зградата.

„Денес, сите градови наликуваат еден на друг – секогаш ги охрабрувам да бираат различни решенија што ќе придонесат за нивниот индивидуален карактер и ќе го нагласат.

За мене зградата Скендер Беј е можност да се направи тоа. Дава ново значење на постоечките елементи во албанската архитектура“ – вели Вини Маас, еден од водечките архитекти и основач на студиото MVRDV.

vrvna-arhitektura-na-ploshtadot-vo-tirana-se-gradi-kula-vo-oblikot-na-likot-na-skender-bej-visoka-85-metri-05.jpg

Заоблените балкони на зградата што воедно го креираат и ликот на Скендер бег, ќе бидат одделени со вградени површини за садници.

Зградата треба да биде енергетски ефикасна и во целост да ја искористи топлата клима во Тирана. Во зградата ќе биде вграден систем за зачувување на дождовна вода, како и системи за разладување, со цел да се намали потрошувачката на енергенси.

na-ploshtadot-vo-tirana-kje-nikne-zgrada-vo-oblik-na-likot-na-skender-bej-poglednete-kako-kje-izgleda-foto-06.jpg

Засега не се знае кога точно ќе биде завршен проектот, што е започнат уште во 2018-та година, кога две стари двокатни згради во близина на Хотел Тирана беа целосно срушени за да се направи место за изградбата на 85 метри високата кула во ликот на Скендер бег.

na-ploshtadot-vo-tirana-kje-nikne-zgrada-vo-oblik-na-likot-na-skender-bej-poglednete-kako-kje-izgleda-foto-07.jpg

Инаку, студиото MVRDV е познато по смелите и необични дизајни на градби.

Погледнете дел од нив:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Во Црна Гора ме касна рибата-змеј што се појави и во Грција - како ногата да ми беше во пламен, ќе ... „Стискам заби, но чувството беше како ногата да сум ја ставила во пламен. Партне...
Дамијан Песек е еден од ретките што бил нападнат од ајкула во Хрватска: „Каде згрешив и на што најмн... „Бев среќен. Тука сум и најважно е што сум жив. Можеше да биде многу полошо“ - и...
Факти за турскиот актер кој го игра „добриот доктор“ со аутизам – се поистоветува со ликот, сопругат... Кај македонската публика е познат како докторот Али Вефа од турската серија „Доб...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg