Најтажната приказна од Скопје ЗОО: Жирафата Флопи и нејзиниот негувател Ристе починаа во ист ден

Веста за угинувањето на жирафата Флопи остави чувство на празнина и тага кај сите оние кои со години доаѓаа во зоолошката и ѝ се радуваа и неа, и на Каспер и Тобого – жирафите кои имаа можност да ги погалат или да ги нахранат.   

zhirafata-flopi-i-nejziniot-neguvatel-zaminaa-vo-ist-den-i-ja-ispishaa-najtazhnata-prikazna-vo-skopskata-zoo-01.jpg

Скопската Зоолошка остана и без последната жирафа, откако вчера угина Флопи која ги усреќуваше децата, но и возрасните.

Веста за угинувањето на Флопи остави чувство на празнина и тага кај сите оние кои со години доаѓаа во зоолошката и им се радуваа и на жирафите Каспер и Тобого, кои имаа можност да ги погалат или да ги нахранат.   

zhirafata-flopi-i-nejziniot-neguvatel-zaminaa-vo-ist-den-i-ja-ispishaa-najtazhnata-prikazna-vo-skopskata-zoo-02.jpg

Флопи почина само неколку часа откако јавноста дозна за смртта на 44-годишниот негувател Ристе Трајковски, кој 12 години се грижеше за неа и беше вистински пријател со жирафите.

„Последната жирафа во Скопје и зоо-негувателот денеска ја испишаа најтажната приказна. Утрово почина зоо-негувателот Ристе, а во текот на денот угина и Флопи, за која Ристе се грижеше 12 години“, пишува на објава на Твитер.

zhirafata-flopi-i-nejziniot-neguvatel-zaminaa-vo-ist-den-i-ja-ispishaa-najtazhnata-prikazna-vo-skopskata-zoo-03.jpg

Флопи угина само 6 месеци по Каспер (мај 2023). Првата од трите жирафи во Скопје ЗОО, Тогобо, угина во јануари 2021-ва.

Емотивна објава сподели и фотографот Горан Анастасовски чии фотки од жирафите веќе се препознатливи:

„Не издржа ни еден ден без Ристе. Нè напушти и Флопи“, стои во објавата со неколку фотографии од Флопи и негувателот Ристе.

Не издржа ни еден ден без Ристе. Не напушти и Флопи.

Posted by Anastasovski Goran on Monday, November 27, 2023

Повеќе фотографии од жирафите во Скопје ЗОО на следната страница:Би можело да ве интересира:

Македонката Андреа Кидд, фитнес тренер во Дубаи: „Се занемарив и имав депресија - ми требаа 10 годин... „Благодарна сум за секој успех, пад и сѐ што ми застана на патот и ме направи то...
Мики и Светлана, Силви и Влатко – Кои македонски парови имаат најдолга љубовна приказна? Маја и Дарко Панчеви, Ленче Дедејска и Горан Кукиќ, Зуица Лазова и Наум Петрески...
Браво! Сара секои 4 години ја донира својата коса за заболените од рак и ги поттикнува и другите „Дали знаеш дека за изработка на само ЕДНА перика потребно е 10 до 15 жени да до...
Љубовта не знае за години: Кои познати дами од Македонија биле или се постари од своите партнери? Каролина Гочева, Калиопи, Сузана Турунџиева... На македонската јавна сцена ...
Тина од Скопје со трогателна објава: „Бев дете, стоев на балконот од нашиот стан на Рекорд и ја глед... „Бев дете, 3 години, стоев на балконот од нашиот стан на Рекорд и секогаш вниман...
Бајковито запросување на Македонка во Париз со поглед на Ајфеловата кула - двајцата се од Ресен, тој... Костадин и Ерика се од Ресен, но животот ги однел на различни страни – неа во Ам...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg