Мајката на исчезнатата Вања Ѓорческа во агонија вели: „Немам сила да зборувам за ќерка ми, другарчињата лепат постери и ја бараат“

„Сите деца ја сакаат. Вчера сите родители се ангажираа во барање. Денес децата лепат постери и ја бараат“, кажа за CRNOBELO.com мајката на исчезнатата Вања, Зорица Ѓорчевска.

majkata-na-ischeznatata-vanja-gjorcheska-vo-agonija-veli-nemam-sila-da-zboruvam-za-kjerka-mi-drugarchinjata-lepat-posteri-i-ja-baraat-01.jpg

Вчераутро во 7:20 часот во Скопје исчезна 14-годишната Вања Ѓорчевска, ученичка во ОУ „Јохан Хајнрих Песталоци“. Според кажувањето на нејзината мајка Зорица, која повеќе од еден ден го бара своето чедо, Вања излегла од дома и тргнала кон училиштето, но оттука ѝ се губи секоја трага.

24 часа подоцна, мајката и понатаму е во агонија, бидејќи нема никаква информација за ќерка си Вања.

„Сите деца ја сакаат. Вчера сите родители се ангажираа во барање. Денес децата лепат постери и ја бараат“, кажа за CRNOBELO.com мајката Зорица, која вели и дека нема сила да зборува и да пишува за својата ќерка.

majkata-na-ischeznatata-vanja-gjorcheska-vo-agonija-veli-nemam-sila-da-zboruvam-za-kjerka-mi-drugarchinjata-lepat-posteri-i-ja-baraat-02.jpg

Откако вчера изутрина Зорица објави потресен статус на Фејсбук и побара помош од јавноста да ѝ помогнат да ја пронајде ќерка си, сите се кренаа на нозе, споделуваат фотографии од Вања и бараат каква било информација за неа.

„Мојата ќерка излезе за на училиште и ѝ се губи секаква трага. Облечена е во црни панталони со странични џебови, светлосин џемпер, црна кратка зимска јакна и бели ‘Најк’ патики со кафена лента на ѓонот.

Последен пат е видена во Дебар Маало на пат кон 'Песталоци'. Доколку имате каква било информација контактирајте ја полицијата“, напиша Зорица на Фејсбук.

majkata-na-ischeznatata-vanja-gjorcheska-vo-agonija-veli-nemam-sila-da-zboruvam-za-kjerka-mi-drugarchinjata-lepat-posteri-i-ja-baraat-02_2.jpg

Таа се заблагодари на сите од Министерството за внатрешни работи кои ја бараат Вања, но побара и да не се шират дезинформации во јавноста.

„Тие работат несебично и се на терен за да го најдат моето малолетно дете. Ве молам и да не ширите дезинформации, не помагаат во пронаоѓањето“, додава таа.

https://www.facebook.com/zorica.gjorcevska/posts/pfbid0SRvfrPPg11AQ5sdMtXjpdVxKupAJHD1FHHULRf1WKV5BiwG6nCb9haxJFmc1pEzwl

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ќерката на Хелена Роза е вистинска убавица: Кјара сака фитнес и студира право Ќерката на Хелена Роза, Кјара Гоља (25), скоро една деценија ужива во животот на...
Борко Ристовски за татковството: „Маж што никогаш не сменил пелена на детето или не му спремил млеко... „Маж кој никогаш не сменил пелена, не направил млеко за своето че...
Антониа Гиговска објави први фотки со синот Киан: „Ми докажа за што вреди да живееш“ „Сакавме малку моменти за нас, па решивме денес официјално да ве поздравиме. Вче...
Миа Костова гневна откако нејзиниот син бил жртва на врснички булинг - ѝ се обрати јавно на мајката ... „Андрија на училиште добил многу грозен коментар од дете од клас. Не од оние рег...
Тамара на летување со децата во Грција – ги одведе во циркус, се возат на фотелја додека ги влече гл... Тамара Тодевска на една од фотографиите откри и дека на летување со нив е Марко ...
Кристина Димитри по јавните критики на нејзина сметка: „Поминав низ пекол, јас сум и мајка и татко н... „Жените денес не знаат што сакаат. Живеат од парите на мажот, а мислат дека се б...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg