Горди сме! „На Струга дуќан да имам“ ечи среде Чикаго во изведба на детски хор од САД

Браво! Децата од хорот Roger’s Park Neighbourhood Choir од Чикаго со многу емоции ја испеаја една од најубавите македонски народни песни.

prekrasno-detski-hor-od-chikago-ja-pee-shto-mi-e-milo-em-drago-no-struga-dukjan-da-imam-video-01.jpg

Детскиот хор од Чикаго на празничниот концерт Winter Glow, кој се одржа во салата на Chicago Simphony Orchestra, ја испеа македонската народна песна „Што ми е мило ем драго на Струга дуќан да имам“.

Тие добија огромен аплауз и овации од публиката, а Васил Гарванлиев, кој ги учеше да ја пеат песната, не криеше колку е горд на нив.

Тој на Инстаграм објави неколку видеа од нивниот настап.

prekrasno-detski-hor-od-chikago-ja-pee-shto-mi-e-milo-em-drago-no-struga-dukjan-da-imam-video-02.jpg

„Огромна чест е што можев да ги научам овие млади музичари за македонското културно наследство и за работата што нè спојува сите - музиката. Ми помогна мојата најдобра пријателка Лиз Бејкер, која диригираше со Roger’s Park Neighbourhood Choir.

Моќта на музиката е способноста да му дозволиш некому да ѕирне во тебе и да им помогнеш да патуваат низ светот без да ја напуштат просторијата“, напиша Васил.

prekrasno-detski-hor-od-chikago-ja-pee-shto-mi-e-milo-em-drago-no-struga-dukjan-da-imam-video-03.jpg

Самиот Васил пред публиката ја раскажа приказната за настанувањето на песната и за соработката со детскиот хор, каде што пред околу 20 години, кога беше дете, пееше и тој.

Слушнете ја нивната прекрасна изведба:

View this post on Instagram

A post shared by Vasil Garvanliev (@vasilg)

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Македонски доктори со впечатлив моден стил - Врвни професионалци кои се грижат за изгледот Иако изгледаат впечатливо во униформа, многу македонски доктори пленат и кога ќе...
„Се молам да не заплачам додека пеам“: Ивона Јо ги испеа омилените песни од Тоше во Крушево „'Игри без граници' и 'Полско цвеќе' не можам да ги пеам, да дадам емоција, а да...
„Дај на сунце“ – Новата песна на Каролина Гочева за еден час по објавувањето ја освои публиката „Магична како и секогаш“ – стои во дел од коментарите под новиот видео спот на К...
Денес се слави Свети Василиј Велики – Ден за имендени и карневали Честит именден Василиј, Васил, Васе, Василија... Денес е првиот ден од Новата го...
Македонскиот рапер Таско стана татко – со сопругата му дадоа уникатно име на синот „Фала ти Господе за овој прекрасен благослов“, напиша Таско и откри дека станал ...
Каролина зрачеше со сексапил на концертот во Скопје: „На 1-ви март добивам повеќе честитки отколку н... Каролина повторно покажа зошто е нашата поп-кралица: два часа пееше и играше, а ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg