Мали хероини: Уште 2 предвремено родени бебиња се изборија за животите (едното родено со тежина од 550g)

Малата Амела била родена со тежина од само 550 грама во 6-иот месец од бременоста, а Амра се родила со тежина од 820 грама. Двете палчиња си заминаа од болница, во домот на нивните родители.

mali-heorini-ushte-2-predvremeno-rodeni-bebinja-se-izborija-za-zhivotite-ednoto-e-rodeno-so-tezhina-od-550-grama-01.jpg

Убави вести од Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје.

Уште две мали предвремено родени бебиња успеаја да се изборат за своите животи и да го напуштат Одделението за интензивна нега и терапија.

Амра и Амела се две мали „палчиња“ родени со екстремно мали телесни тежини, кои поминаа неколку месеци на ГАК, пред да си заминат дома.

Како што информираат од ГАК, Амела се родила на 29-ти ноември минатата година со телесна тежина од само 550 грама и во 25-тата гестациска недела, а по 156 дена престој и борба во болница, минатата недела конечно си замина дома, откако успеала да постигне тежина од 2.640 грама.

447878602_856344843188196_3510149487551772225_n.jpg

Амра е второто екстремно прематурче, кое на 8 Март годинава се родило со тежина од 820 грама.

По 80 дена поминати во болница и таа си заминува дома со тежина од 1.800 грама.

447801772_856344756521538_7463230921374594128_n.jpg

„На голема радост на сите нас, педијатри и медицински сестри акушерки, двете мали хероини се изборија со сè она што го носи предвременото раѓање.

Растете среќни и имајте детство исполнето со љубов и со здравје, уживајќи во прегратките на своите најблиски“ – им порачуваат од ГАК.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Миа Костова гневна откако нејзиниот син бил жртва на врснички булинг - ѝ се обрати јавно на мајката ... „Андрија на училиште добил многу грозен коментар од дете од клас. Не од оние рег...
Слаткар отворено за говорната маана: „На 2 години бев оставен сам во болница – кога ме зеле сум почн... „Едноствено уште како дете сум стравувал дека нема да можам да го кажам тоа што ...
Три предвремено родени бебиња си заминаа дома од ГАК: „Севда, Алиња и Мира се храбри девојчиња“ Севда се роди со 750 грама, Алиња со 1.100, а Мира со 1.330 грама, а трите девој...
Миа Костова славеше Св. Никола - Тамара пееше за мерак на гостите, Тијана највесела од сите „Заради сите вас на масава, јас сум тоа што сум денес. Вие сте мојата сила засек...
Малиот Јосиф и мама Ирина Дишовска се дома - прва фотка од Павле Камилоски со синот Ирина Дишовска, која имаше навистина активна бременост, сега веќе е дома, а музи...
Ламбе Алабаковски за татковството: „Сакам и ќерка по двата сина“ „Самото породување за мене беше еден голем, возвишен чин, со измешани емоции, ра...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg