Т-Мобиле и Гоу Грин овозможуваат систем за управување со отпадни батерии за 350.000 граѓани

Македонски Телеком и Т-Мобиле Македонија станаа партнери на проектот Гоу Клин кој вклучува 7 општини и 78 училишта и е во имплементација на младинската еколошка организација Гоу Грин.

t-mobile-i-go-green-ovozmozuvaat-sistem-za-upravuvanje-so-otpadni-baterii-za-350-000-gragani-01.jpg

Со проектот се информираат над 15.000 ученици од основните и средни училишта од општините Центар, Кисела Вода, Карпош, Ѓорче Петров, Прилеп, Штип и Кичево и се стимулираат да се однесуваат одговорно кон животната средина преку селектирање на отпадни батерии и нефункционални мобилни телефони. Канти за отпадни батерии се поставени во сите училишта и во тек е натпреварот за собирање на отпадни батерии. Т-мобиле го поддржува натпреварот со активностите:

Доколку ги фрламе батериите и старите мобилни телефони во контејнер, тие ќе завршат во локалната депонија и тешките токсични метали кои ги содржат, преку подземните води се депонираат во почвата, од каде ја добиваме и храната. Зголеменото ниво на токсични метали кај луѓето предизвикува главоболки, стомачни болки, епилептични напади, остеопороза, стерилитет, леукемија, иритација на кожата, рак и други болести.

Проектот овозможува систем за 350.000 граѓани соодветно да се ослободат од нивниот отпад. Т-мобиле  активно учествува во развивање на свеста кај граѓаните за заштита на животната средина и доследно ги исполнува одговорностите од Законот за батерии и отпадни батерии и Законот за отпад од електронска и електрична опрема.

Би можело да ве интересира:

Над 252 тони отпад собрани и селектирани во ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД 2023 - најмасовната еко-акција во земја... Во рамките на еколошката акција Генералка Викенд 2023, што од 12 до 14 мај по тр...
Бричење на зетот, свекрвино оро: Оливер Андреевски и Елисавета Булоска се венчаа на Галичка свадба 2... Оливер Андреевски и Елисавета Булоска денес (16.07) се венчаа во црквата „Св. Пе...
Најубаво украсениот влез во Скопје се наоѓа во зграда во Карпош: „Секое влегување мами насмевки кај ... „Сакавме на сите станари да им се допадне. Ја украсивме вратата од лифтот и санд...
Еко-порака од редакцијата на CRNOBELO.com: Селективно одложувајте го отпадот Дали сте од оние кои никогаш не фрлиле хартивче на улица? А, кога ќе забележите ...
Софија (11) од Прилеп е светски првак во пишување есеи на англиски јазик: „Текстот го напишав сама, ... „Со мојата наставничка Зорица Трајаноска почнавме со подготовки неколку месеци п...
Наша гордост: Даниел (15) од Штип освои бронзен медал на натпревар по природни науки во Колумбија „За натпреварот се подготвував уште од летото, еден ден се натпреварувавме, а сл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg