Македонецот што го воодушеви светот - танцува како да лебди (видео)


Македонецот што го воодушеви светот - танцува како да лебди (видео)

Џенифер Лопез го фалеше, а светот допрва ќе слуша за ова талентирано момче.

makedonecot-shto-go-voodushevi-svetot-tancuva-kako-da-lebdi-video-01.jpg

Мајкл Дамески (24) е австралиски танчар, кој има потекло од Македонија. Тој е роден во Сиднеј, но неговите родители потекнуваат од Прилеп.

Уште на 6-годишна возраст влегол на првото натпреварување во танц „Australian Dance Idol“ и се пласирал во првите 10 без некоја претходна подготовка.

makedonecot-shto-go-voodushevi-svetot-tancuva-kako-da-lebdi-video-03.jpg

Потоа почнал посериозно да се занимава со танц, а во 2013 година ја добил престижната награда во Австралија - танчар на годината.

makedonecot-shto-go-voodushevi-svetot-tancuva-kako-da-lebdi-video-04.jpg

Инаку на втората сезона од  натпреварот „World of Dance“ во 2018 година, чиј дел од жирито беше и Џенифер Лопез, тој заврши на второто место. Има настапувано во Лас Вегас, Лос Анџелес, Бродвеј, пофалби пристигнуваат од сите страни, а светот допрва ќе слуша за него.

Погледнете како танцува талентираниот Мајкл:

С. С. | Црнобело

Најчитани неделава