„Жените ги поддржуваат жените“ - Сања Николиќ објави фотографија со силна порака


„Жените ги поддржуваат жените“ - Сања Николиќ објави фотографија со силна порака

Сања Николиќ го крена својот глас со моќна цел – жените ги поддржуваат жените низ целиот свет.

zhenite-gi-poddrzhuvaat-zhenite-sanja-nikolikj-objavi-fotografija-so-silna-poraka-01.jpg

Периодов многу жени објавуваат црно бели фотографии од себе на социјалните мрежи со хаштагот #womensupportingwomen и предизвикуваат други да го сторат истото.

И додека многу од нив се концентрираат на промоција на силата и моќта на жените, Сања Николиќ потсетува која е всушност целта на ова движење.

„Овој хаштаг започна од жена од Турција која им дава поддршка на жените од Турција. Таа постираше црно бела фотографија на социјалните мрежи за да протестира против убиствата на жените само затоа што се жени и домашното насилство, како и за да ја покаже болката за смртта на Pinar Gültekin која беше брутално убиена!

Ве молам одвојте време за да навлезете подлабоко во суштината и да помогнете да се прошири пораката.“

zhenite-gi-poddrzhuvaat-zhenite-sanja-nikolikj-objavi-fotografija-so-silna-poraka-02.jpg

Фотографијата што ја објави Сања Николиќ, која неодамна со сопругот Марко Маринковиќ Слаткар го доби своето прво дете Моша:

Фотографии од другите познати македонски дами:

С. С. | Црнобело

Најчитани неделава