Македонски доктор и инфлуенсер од Германија ја прими вакцината за ковид-19 - открива детали од процесот на Инстаграм
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Македонски доктор и инфлуенсер од Германија ја прими вакцината за ковид-19 - открива детали од процесот на Инстаграм

И додека сѐ уште траат дебатите за или против вакцината на BioNtech/Pfizer, македонски доктори од земјите низ светот почнаа да ја примаат. Доктор Горан од Германија го пренесува своето искуство...

makedonski-doktor-i-influenser-od-germanija-ja-primi-vakcinata-na-biontech-pfizer-protiv-kovid-19-otkriva-detali-od-procesot-na-instagram-01.jpg

Доктор Горан Трајковски од Македонија работи како доктор интернист во Германија. Тој секојдневно споделува детали од својот работен ден, но и од приватниот живот на Инстаграм и има повеќе од 27.000 следбеници.

Доктор Горан е меѓу првите Македонци што ја прими вакцината на BioNtech/Pfizer и објави видео од процесот на примањето.

Во описот на видеото тој открива детали од процедурата:

„Денес ја добив првата доза од вакцината на BioNtech/Pfizer за SARS-COV2 вирусот. Се работи за mRNA вакцина.

Добив многу прашања од вас за приказните кои кружат околу вакцината и мое мислење за тоа.

Сериозни краткорочни несакани ефекти специфични за вакцинава досега не видовме, за долгорочни сè уште е рано да се каже. Иако е ова прва mRNA вакцина која се користи кај човекот, технологијата/истражувањето зад вакцината е скоро 6 децении старо.

Според мене изборот е следниот: или ќе ги пробам шансите со тоа што ми го нуди модерната медицина или пак ќе си ги пробам шансите со Ковид-19. А од тоа што го видов во последнава година работа на ковид-интензивниот оддел (не само кај постари туку и кај млади особи) пре би го земал ризикот кој го носи вакцината...

Се надевам на добар исход.

После една недела се очекува околу 52% заштита. 1 недела после втората доза 95% заштита.“

С. С. | Црнобело

Најчитани неделава