Ана од Кавадарци која беше жртва на Јавна соба испраќа моќна порака: „Ти си важна, ти не си сама!“


Ана од Кавадарци која беше жртва на Јавна соба испраќа моќна порака: „Ти си важна, ти не си сама!“

Откако беа објавени нејзини фотографии со лични податоци и таа беше цел на вознемирување, Ана (28) продолжува гласно да зборува дека ова мора да сопре. „Имаш право на заштита. Да те слушнат и да ти веруваат, да те разберат и да ти помогнат.“

ana-od-kavadarci-shto-beshe-zhrtva-na-javna-soba-isprakja-mokjna-poraka-zatvoranjeto-vo-sebe-ne-e-reshenie-molkot-ne-reshava-nishto-01.jpgИнстаграм Ана Колева - фото: Мартин Трајановски

Помеѓу многуте жртви на групата „Јавна Соба“ на Телеграм беше и Ана од Кавадарци, 28-годишна девојка која одлучи дека не треба да се затвори дома, да дозволи некоја неморална личност да си ја оствари целта и да ја уништи психички.

За разлика од повеќето жртви, таа одлучи јавно да проговори за своето искуство и со исправена глава да ги охрабри другите девојки кои поминале низ истото да проговорат и да го пријават случајот.

Ана не сопира во својата мисија и на Инстаграм испрати моќна порака:

„Имаш право да живееш како сакаш. Имаш право да знаеш дека не си сама. Имаш право на поддршка. Имаш право на разбирање. Имаш право на заштита.

Да те слушнат и да ти веруваат, да те разберат и да ти помогнат. Затварањето во себе не е решение, молчењето не решава ништо.

Имаш право да ја раскажеш твојата приказна, да помогнеш на себе и така да помогнеш и на другите. Твојата приказна е важна, ТИ си важна ! НЕ СИ САМА !!“

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Браво Ана! Малата Ана се избори и со короната и со ракот на Детската клиника во Скопје (видео) Ова е вест на денот која срцето го грее. Браво храбра мала Ана! „Нема погол...
Како цртана и без грам шминка: Македонка е совршена убавица во секое издание (фото) Кристина Настеска изгледа како Барби од реалноста, дури и на фотографиите од бол...
Панчев и Начевски судии, ДНК, Лозано, Весна Бејби и Сара Мејс натпреварувачи: „Седи си дома Талент ш... Кој најдобро може да се снајде со пејачки предизвици: Лозано, Панчо од ДНК, Андр...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg