Македонскиот пејач и композитор Зафир Хаџиманов почина на 77-годишна возраст


Македонскиот пејач и композитор Зафир Хаџиманов почина на 77-годишна возраст

Српските медиуми јавуваат дека битката со корона вирусот ја загубил македонскиот пејач, композитор, поет и автор, Зафир Хаџиманов.

makedonskiot-pejach-i-kompozitor-zafir-hadjimanov-pochina-na-77-godishna-vozrast-01.jpgфото: Фејсбук - Зафир Хаџиманов

Зафир Хаџиманов, по татко од Кавадарци, по мајка од Скопје, речиси целиот животен век го помина во Белград, каде и згасна неговиот живот на 77-годишна возраст.

Српските медиуми јавуваат дека наводно тој ја загубил битката со корона вирусот.

Тој беше во брак со југословенската пејачка Сенка Велетанлиќ – Хаџиманов, со која го имаат синот Васил Хаџиманов.

Зафир е автор на стихозбирките „Шансони на хартија“, „Азил“, има играно главни улоги во неколку филмови, беше добитник на бројни награди и признанија на фестивали за поезија и музика, а има отпеано некои од најпознатите песни на македонски јазик.

Дел од оние кои засекогаш ќе останат запаметени се „Како Вардар“, „Љуби ме и главата горе“, Од љубов не се бега“ и други.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На 82-годишна бабичка од Скопје ѝ бил украден паричникот во маркет - чесен пронаоѓач ѝ го вратил За жал, како во светот, така и кај нас се случуваат немили настани секојдневно, ...
Почина диџеј Ицко од Антена 5, по долго боледување од корона вирус Почина диџеј Ицко од Антена 5, по долго боледување од корона вирус. Неговите при...
Венко Филипче: Здравствените работници се изморени по 4-месечна борба со корона вирусот Венко Филипче на денешната прес конференција нагласи дека потребна е реорганизац...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg