Состојба до 22.04.2021: 39 починати и 603 нови случаи од 2.596 тестирања


Состојба до 22.04.2021: 39 починати и 603 нови случаи од 2.596 тестирања

sostojba-22-04-2021-01.jpgфото: freepik

Во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 209
-Куманово 62
-Струмица 39
-Битола 38
-Охрид 36
-Прилеп 31
-Тетово 27
-Кочани 21
-Велес и Штип по 19
-Кичево 14
-Гостивар 13
-Кавадарци 11
-Радовиш 8
-Струга 7
-Виница 6
-Крива Паланка и Ресен по 5
-Гевгелија, Валандово и Демир Хисар по 4
-Неготино, Свети Николе, Пробиштип и Пехчево по 3
-Берово, Делчево и Крушево по 2
-Дебар, Богданци и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 39 починати лица: 18 од Скопје (52г, 53г , 62г, 66г, 71г, 71г ,73г, 73г, 74г, 74г, 78г, 79г, 80г, 82г, 83г, 85г и 91г), по 3 починати лица од Охрид (64г, 81г и 82г), Тетово (63г, 80г и 81г), Струмица (72г, 73г и 80г) и Кавадарци (70г, 82г и 83г), по 2 лица од Прилеп (66г и 67г) и Куманово (58г и 80г), по едно лице од Битола (74г), Велес (79г), Штип (77г), Кочани (71г) и Пробиштип (63г).

Регистрирани се 641 оздравени пациенти од:

-Скопје 197
-Охрид 98
-Струга 48
-Прилеп 41
-Битола 38
-Куманово 35
-Велес 34
-Струмица 26
-Штип 23
-Гостивар 22
-Тетово 20
-Кичево 15
-Кочани и Гевгелија по 8
-Радовиш 6
-Виница и Пробиштип по 5
-Ресен 4
-Крива Паланка 3
-Свети Николе и Берово по 2
-Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 700.728 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392.

sostojba-do-22-04-2021-39-pochinati-i-603-novi-sluchai-od-2-596-testiranja-02.jpg

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg