Состојба до 14.09.2021: Пријавени се 572 новозаболени и 30 починати лица
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Состојба до 14.09.2021: Пријавени се 572 новозаболени и 30 починати лица

sostojba-do-14-09-2021-prijaveni-se-572-novozaboleni-i-30-pochinati-lica-01.jpg

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на КОВИД-19:

 • Скопје – 287
 • Куманово – 58
 • Кавадарци – 24
 • Тетово и Кичево – по 21
 • Велес – 19
 • Гостивар – 15
 • Прилеп – 14
 • Битола, Кочани и Радовиш - по 11
 • Струмица – 10
 • Охрид и Струга – по 9
 • Штип и Свети Николе – по 8
 • Гевгелија – 7
 • Неготино, Берово и Валандово – по 4
 • Ресен и Пробиштип – по 3
 • Виница и Кратово – по 2
 • Крива Паланка, Делчево, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица – по 1

Регистрирани сe 694 оздравени пациенти од:

 • Скопје – 340
 • Куманово – 63
 • Струмица – 49
 • Гостивар – 45
 • Тетово – 44
 • Дебар – 21
 • Штип - 19
 • Радовиш – 18
 • Кавадарци и Велес – по 14
 • Гевгелија и Крива Паланка – по 11
 • Неготино – 9
 • Делчево – 7
 • Кочани и Виница – по 5
 • Кратово – 4
 • Свети Николе и Валандово – по 3
 • Кичево и Берово – по 2
 • Прилеп, Струга, Пробиштип, Богданци и Македонска Каменица - по 1

Пријавени се 30 починати лица: 10 починати лица од Скопје (88г, 76г, 74г, 74г, 70г, 67г, 67г, 63г, 59г, 43г), 4 починати лица од Гостивар (77г, 71г, 57г и 51г), по две починати лица од Куманово (82г и 78г), Тетово (75г, 58г) и Кавадарци (69г, 66г), по едно починато лице од Велес (77г), Струмица (82г), Штип (83г), Неготино (98г), Свети Николе (66г), Радовиш (68г), Берово (69г), Виница (77г), Демир Капија (25г) и Пехчево (78г). Од пријавените 30 лица, 27 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.229.600 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.277 бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893

Би можело да ве интересира:

Состојба до 07.05.2021: Регистрирани се 234 новозаболени од 2.907 тестови Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови с...
Состојба до 10.09.2021: Вкупно 577 новозаболени и 30 починати лица Во последните 24 часа се направени 5.362 тестирања, а регистрирани се 577 нови с...
Состојба до 22.04.2021: 39 починати и 603 нови случаи од 2.596 тестирања Во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg