Новиот мост на булервар АСНОМ се отвора за еден месец
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Новиот мост на булервар АСНОМ се отвора за еден месец

Скопје, 30.09.2021 година - Привршуваат градежните работи на новиот мост на булевар АСНОМ, кој според планот се отвора за употреба во текот на наредниот месец. Мостот е веќе споен по интензивните градежни работи од двете страни на реката Вардар.

noviot-most-na-bulervar-asnom-se-otvora-za-eden-mesec-01.JPG

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба, преку централното градско подрачје. Со новиот мост се зголемува функционалноста и динамиката на движење, се олеснува сообраќајниот метеж, а Скопје и скопјани на располагање добиваат безбедна врска за движење низ трите општини.

noviot-most-na-bulervar-asnom-se-otvora-za-eden-mesec-02.JPG

Мостот на булевар АСНОМ се изведува во согласност со сите современи стандарди за изградба и е граден со најквалитетни материјали.

„Кога зборуваме за функционален и поврзан град, зборуваме за нови мостови. Во Скопје два мостови истовремено не се граделе со децении. Едниот го завршуваме есенва, а другиот штотуку го започнавме. Вардар нема да го дели Скопје, туку ќе го спојува“, вели градоначалникот Шилегов.

noviot-most-na-bulervar-asnom-se-otvora-za-eden-mesec-03.JPG

Новиот мост има 6 коловозни ленти, со енергетски ефикасно ЛЕД улично осветлување, како и тротоари и нови патеки за велосипедистите и корисниците на алтернативни средства на сообраќање. На новопробиениот булевар и на мостот се воведуваат и нови линии на ЈСП, а дополнително булеварот ќе го краси и дрворед, кој ќе биде засаден од двете страни.

noviot-most-na-bulervar-asnom-se-otvora-za-eden-mesec-04.JPG

Би можело да ве интересира:

Мостот со љубовни катанчиња во центарот на Скопје (фото) На мостот во центарот на Скопје Виктор, Ане, Цаци, Мони, Марина, Илија, Кире, Ди...
Новиот проект на EXIT на тврдината Могрен за само четири дена го видоа повеќе од милион гледачи! InfinitX, новиот проект на EXIT, реализиран со белгиската суперѕвезда ...
Единственото место во Скопје каде храната не е „само храна“ Кога мислиш дека ги знаеш сите локали во Скопје на прсти и нема нешто што не си ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg