„Почивај во мир маестро, од денес со својата Анче“ – Почина Александар Џамбазов

Во 85-тата година од животот почина големиот македонски диригент и композитор Александар Џамбазов.

pochivaj-vo-mir-maestro-od-denes-so-svojata-anche-pochina-aleksandar-djambazov-01.jpg

Веста за смртта на Маестро Џамбазов ја потврди и неговиот син, нашиот актер и шоумен Игор Џамбазов кој објави фотографија на социјалните мрежи до која напиша:

„Си замина нашиот МАЕСТРО, тивко и нечујно, како што живееше во последните 25 години...од денес, конечно со својата Анче...вечен нека ни е споменот на тебе, маестро мој... “

Александар Џамбазов беше во брак со нашата актерка Анче Џамбазова која почина во 1997-мата година, а заедно ги добија Игор и Тања.

Тој беше иницијатор и долгогодишен диригент на фестивалот за деца „Златно славејче“. 

Маестро Александар Џамбазов исто така е еден од основоположниците на Танцовиот и Ревискиот оркестар на Македонската Радио Телевизија, на фестивалот на забавни мелодии „Скопје“.

Пишувал сценска и филмска музика („Мементо“, за драмите „Мајка“, „Двајца на нишалка), како и повеќе дела на класичната музика меѓу кои најпозната му е „Рапсодија за Скопје“ – за пијано и оркестар.

Автор е на повеќе оркестарски, хорски, камерни дела, забавни мелодии, но и песни за деца.

Со Маестро Џамбазов на социјалните мрежи се простуваат и голем број наши познати личности и музичари.

Игор Дурловски на својот Фејсбук профил објави:

Душа човек,
прекрасен музичар.
Царство небесно маестро Џамбазов

Душа човек, прекрасен музичар. Царство небесно маестро Џамбазов🖤

Posted by Igor Durlovski on Tuesday, January 25, 2022

Давид Темелков, со емотивна објава на социјалните мрежи се поздрави со него:

Драг Маестро...

Годините брзо поминаа и не успеав во живо да ти се заблагодарам! Ти благодарам што ми го одреди патот кој го чекорам, колку и да е трновит, си го сакам, мој е.. Ти го потврди талентот кој го носам, ти ме усмери. И кога бевме на раскрсница, ти се појави случајно да не исправиш. Ќе те носам во најубавите детски сеќавања, како и секое славејче кое за прв пат запело со тебе и поради тебе!

Царство Небеско наш МАЕСТРО!

Драг Маестро.. Годините брзо поминаа и не успеав во живо да ти се заблагодарам! Ти благодарам што ми го одреди патот кој...

Posted by David Temelkov on Tuesday, January 25, 2022

Погледнете повеќе фотографии што Игор ги споделувал со неговиот татко:

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Пријателите со последен поздрав за Сашо Пижевски Пиже - изгубивме урбан лик и човек кој беше срцето ... „Нè напушти Пиже. Урбана легенда, еден од творците на ноќниот живот во Скопје. О...
„Денес, маестро Џамбазов ќе наполнеше 86 години“ - Игор Џамбазов со емотивно видео на роденденот на ... Смртта на маестро Александар Џамбазов погоди многумина. Нормално, најемотивно ов...
Игор Џамбазов за Илина Арсова: „За роденденот ѝ купив куфер - утредента си замина со истиот тој куфе... „Љубов е... Се будам, неа ја нема. Празна половина од креветот. Таа баш сега зас...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg