Македонија низ објективот на туристка од Турција: „Тргнав со предрасуди, но оваа земја ги надмина моите очекувања“

„Скопје ме потсети дека треба да го видам целиот Балкан“ – вели Турчинката која покрај големиот број фотографии од светските метрополи и други магични места од светот, објави фотки и од нашата земја, фасцинирана од знаменитостите, чистите плоштади и улици. 

turchinka-za-posetata-na-makedonija-trgnav-so-predrasudi-no-ovaa-zemja-gi-nadmina-moite-ochekuvanja-01.jpg

Секогаш ни е интересно да видиме како странците што доаѓаат како туристи во Македонија ја доживуваат нашата земја. Што е она што ги фасцинира, што им се допаѓа?

Туристите што доаѓаат во Македонија речиси секогаш ги посетуваат Скопје и Охрид, а често се случува за своите впечатоци да пишуваат и на социјалните мрежи.

Иако во периодот на зимата во Македонија ретко имаме туристи, сепак оваа Турчинка одлучила во текот на новогодишните празници да ја посети нашата земја.

Покрај големиот број фотографии од светски метрополи и други магични места во светот, турската инфлуенсерка која на Инстаграм се јавува под псевдонимот @journey-try, објави фотки и од Скопје и Охрид, до кои пишува за сопствените впечатоци од земјава.

„Го планирав ова патување два месеца претходно, но мора да признаам дека не бев премногу возбудена и имав голем број предрасуди.

Но, овој град ги надмина моите очекувања“ – напиша таа до фотографиите од Скопје.

https://www.instagram.com/p/CYriTZPgsnf/?utm_source=ig_web_copy_link

Во описот до фотографијата напоменува некои од знаменитостите во Скопје што ги посетила како „Камениот мост“, „Археолошкиот музеј на Македонија“, „Македонската Опера и Балет“, „Турската чаршија“, а впечаток ѝ оставиле и плоштадите и чистите улици.

„Скопје ме потсети дека треба да го видам целиот Балкан“ – вели таа.

https://www.instagram.com/p/CYHgcMAgCsa/?utm_source=ig_web_copy_link

Освен што објави фотографии од Скопје, таа објави и повеќе фотографии од Охрид, но како што рече, приказната за овој град ќе ја сподели во некои идни објави.

https://www.instagram.com/p/CZZ4kgagBfH/?utm_source=ig_web_copy_link

Погледнете ги нејзините фотографии:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вирален статус на Драган Спасов Дац: „Скопје мое, те плукаат ли? Но, им кажа ли за плажите на Вардар... „Скопје, им кажа ли за плажите на Вардар? За корзото на плоштад и за корзот...
Се ожени синот на Дац – ексклузивни фотографии од свадбата на актерот Јаков Спасов и неговата сакана... „Ме запроси сосема во наш стил, си седевме по дома, баравме кој филм да гледаме ...
Масовна видео продукција и екипа ја претворија Автокоманда во филмски сет Топлите летни денови веќе подранија, но оваа мајска сабота во Скопје нешто сосем...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg