„Макпетрол“: Повторно лажна наградна игра

(Скопје, 18 мај 2022) Интернет-страници кои што од корисниците бараат да препратат порака на пет онлајн-групи во кои што членуваат или на 20 свои пријатели, лажно тврдат дека е во прашање наградна игра на „Макпетрол“.

makpetrol-povtorno-lazhna-nagradna-igra-01.jpg

Компанијата категорично ги негира овие тврдења, нагласува дека се работи за лажни вебсајтови и од граѓаните бара да не препраќаат пораки ниту во онлајн-групите во кои што членуваат, ниту на своите пријатели. Во лажните пораки се наведува дека споделувањето носи награда од 10.000 денари, што е целосно неточно.

„Макпетрол“ повторно укажува дека е во прашање компјутерска измама која што може да ја загрози безбедноста на корисниците, нивните електронски уреди, лични податоци, но и тие на кои што пораките евентуално би биле препратени.

- Единствени официјални и активни интернет-страници на компанијата се www.makpetrol.com.mk и www.verna.mk. „Макпетрол Ultra“ е официјален профил на Facebook. Традиционално, „Макпетрол“ секоја година ја организира ВЕРНА наградната игра  и таа се одвива според сите законски нормативи и процедури. Подвлекуваме дека граѓаните треба да бидат особено внимателни, бидејќи сите пораки кои наликуваат на наведените веб-страници се лажни и на никој начин не се поврзани со „Макпетрол“  - истакнуваат од компанијата.

Наведената лажна наградна игра е пријавена кај надлежните институции.

makpetrol-povtorno-lazhna-nagradna-igra-02.jpg

Би можело да ве интересира:

Антониа Гиговска беше гостинка во Амиџи Шоу – направи мал лапсус и шега на своја сметка, но отпеа ма... Во краток фустан во тиркизна боја и длабоко деколте со синџирче меѓу градите Ант...
Пријателите со последен поздрав за Сашо Пижевски Пиже - изгубивме урбан лик и човек кој беше срцето ... „Нè напушти Пиже. Урбана легенда, еден од творците на ноќниот живот во Скопје. О...
Запросување на Мечкин Камен: Двајца учесници во Илинденската коњаница ги запросија своите сакани (ви... Централната прослава на големиот македонски празник Илинден се случи на Мечкин К...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg