Спектакуларната пештера Врело во кањонот Матка, низ обjективот на инстаграмџиите

Со 20-минутно возење со чамец ќе стигнете до една од најголемите атракции во Македонија... Пештерата Врело е неверојатно доживување, а кањонот Матка навистина е наше непроценливо богатство.

prekrasnata-peshtera-vrelo-vo-kanjonot-matka-niz-obejktivot-na-instagramdjiite-01.jpg

Кањонот Матка е едно од најубавите места во Македонија, а пештерата Врело само го надополнува шармот на ова место.

Кога ќе се спомене Врело, треба да нагласиме дека всушност станува збор за две пештери (подводна и надводна), од кои подводната е со досега откриена длабочина од 230 метри, што во моментов ја прави најдлабока подводна пештера на Балканот и втора најдлабока во Европа, но длабочината не е целосно откриена.

Но, туристите со задоволство ја посетуваат надводната пештера Врело.

До таму се стигнува со организиран превоз со чамец, возење кое трае околу 20 минути. Чамецот застанува на специјално направена платформа, а потоа се пешачи до влезот на пештерата.

Веднаш на влезот се наоѓа т.н. „концертна сала“. Централниот простор го зазема сталактитот „шишарка“ (висок два метра), според кој е наречена втората сала (сала на шишарката), додека понатаму е третата сала (сала на езерата).

Во пештерата може да се сретнат и лилјаци.

Доживејте ја атмосферата преку фотографиите на инстаграмџиите:

https://www.instagram.com/p/CXh7dRzoTdw/

С. С. | Црнобело / инфо: Википедија

Би можело да ве интересира:

Англиски блогери по посетата на Македонија: „Дали на Балканот ќе гладувате ако сте веган?“ „Ако сте вегани и патувате низ Балканот, обидете се да најдете сместување на мес...
Аделина Тахири доби стотици рози и низа подароци од сопругот за Валентајн - славеа во скопски локал Многу рози, балони во форма на срце, парфем Tiziana Terenzi, чанта BVLGARI и што...
Писателката Ксенија Николова прозборе за својата борба со неплодноста: „По 3 несупешни обиди, сфаќам... „Секој пат е различен. Борци сме но не смееме да забораваме на крајот на денот д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg