Какви се цените во Охрид ова лето 2022?

Колку чини нескафе на плажа во Охрид, пиво или пица? Неодамна го посетив македонскиот бисер и ви пренесувам дел од цените оттаму...

kakvi-se-cenite-vo-ohrid-ova-leto-2022-ra-01.jpg

Неодамна го посетив Охрид и македонскиот бисер блескаше во полн сјај, иако уште нема многу туристи.

Се полнеше за викенди, но шпицот на сезоната сигурно ќе биде втората половина на јули и првата половина на август.

kakvi-se-cenite-vo-ohrid-ova-leto-2022-ra-06.jpg

Ви пренесувам дел од цените оттаму - се разбира, тие се од локалите/бич баровите кои јас ги посетив и не значи дека се исти насекаде.

Дел од цените во Охрид ова лето 2022-ра:


Нескафе – 120 денари
Пиво – 140 денари
Мало вино 187.5ml – 250 денари
Аперол шприц – 270 денари (коктелите започнуваа од 220 денари, па нагоре)
Сангрија (шише вино + овошје + додатоци) – 1.500 денари
Цезар салата – 350 денари
Пица капричиоза – 350 денари
Килограм риба (белвица) – од 1.500 денари, па нагоре
Две лежалки со чадор - 400 денари (без консумација)

Дел од луѓето коментираат дека цените во Охрид се високи, а дел напоменуваат дека станува збор за одлична туристичка дестинација со неверојатна убавина и дека ако сме подготвени да дадеме пари за одмор во странство, зошто да не го сториме тоа и во нашата татковина? Што мислите вие?

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Искрен приказ на мајка од Охрид: Мојата дневна соба за на Инстаграм vs. во реалноста кога имате мало... „Дневната соба која до пред 2 години често ја гледавте (во совршено издание) на ...
Какви се цените на плажа во Дојран ова лето 2022 година? Очекував дека со оглед на тоа што сѐ е поскапено и цените на плажа да бидат згол...
Ана Стојанова е уникатна невеста во венчаница со висок шлиц, па во мини разголен фустан – свадба во ... На денот на венчавката, Ана Стојанова објави фотка како прима инфузија, а неколк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg