Светскиот диџеј Тими Трампет на настап во Охрид го вееше македонското знаме и ги пушти „Јовано Јованке“ и други наши песни (видео)

Го развеа македонското знаме, а публиката ја крена на нозе откако ги пушти „Слушам кај шумат шумите“ и „Јовано, Јованке“ за време на својот настап – австралискиот диџеј Тими Трампет во свој стил ја вжешти атмосферата во публика пред националниот празник Илинден, за време на фестивалот Ohrid Calling.

bravo-svetski-poznatiot-di-djej-timi-trampet-vo-ohrid-go-veeshe-makedonskoto-zname-i-vkluchi-makedonski-pesni-vo-svojot-set-video-01.jpg

Во периодот од 28-ми јули до 1-ви август годинава во Охрид традиционално се одржа фестивалот Ohrid Calling, а годинава главна ѕвезда беше светски познатиот диџеј Тими Трампет.

Пред 11-илјадната публика, во пресрет на големиот македонски празник Илинден, австралискиот диџеј Тимоти Џуд познат како Тими Трампет одлучи да го развее македонското знаме и во својот сет да вклучи македонски традиционални песни.

На социјалните мрежи може да се забележат видеа како публиката реагира откако Австралиецот одлучи во своите сетови да ги пушти препознатливите македонски песни: „Слушам кај шумат шумите“ и „Јовано Јованке“.

Инаку, Тими Трампет е диџеј, продуцент и текстописец, што во 2020-тата година успеа да се искачи на 9-то место во листата на топ 100 светски диџеи.

Препознатлив е по звукот на трубата, но и по незаборавните забави што ги приредува на своите гостувања.

Македонците долго ќе го помнат неговото гостување во Охрид:

Timmy Trumpet- моментално најбаран диџеј , на 9-то место на топ 100 DJMag листата на најдобрите диџеи во светот , првпат...

Posted by Tina Mickovska on Tuesday, August 2, 2022

  Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Македонски локал покрај река со совршено дворче - шарени чадори, 440 петунии (фото) Во дворчето на овој наш локал е вложено многу време и љубов и има неверојатни 44...
Македонски пар собираше донации на свадбата, наместо цвеќе, за да платат сметки за струја на загрозе... „Одлучивме да направиме скромна забава. Кога почнавме со самата организација за ...
Македонската поп-дива Калиопи го прослави 55-иот роденден: „Себеси се гледам како времето да не пост... „Го славиме роденденот на жената што е синоним за љубов“ – коментираат следбениц...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg