Дестинација Италија - 3 книги со кои ќе ја почувствувате италијанската култура


Дестинација Италија - 3 книги со кои ќе ја почувствувате италијанската култура

Полиња со лаванда, зрели гроздови и квалитетно италијанско вино, познатото еспресо. Звукот на ветерот низ тесните улички во Рим, зајдисонцето во Тоскана, вкусот на италијанските пасти и десертите...

3-knigi-so-koi-ke-ja-pocuvstvuvate-italijanskata-kultura-01.jpg

За сите љубители на Италија, овие три книги ќе ви ја донесат магичната земја на чинија. Ќе ја вкусите Италија со сите нејзини бои, ароми и екстериери.

А најмногу од сé – ќе се вљубите во романтичните приказни во:

Песто…паста... Храна на љубовта – Ентони Капела

Бруно е срамежлив, интровертен, романтичен и одличен готвач. Тој и неговиот другар ќе се вљубат во истата прекрасна девојка. Бруно започнува да готви прекрасни јадења, а неговиот другар се претставува како креаторот на истите.

Девојката паѓа на шармот на погрешното момче. Слатка, романтична и неодоливо забавна призна проткаена со љубовен триаголник и прекрасната италијанска храна и кафе.

3-knigi-so-koi-ke-ja-pocuvstvuvate-italijanskata-kultura-02.jpg

Италијанска авантура – Кетрин Џорџ

Љубовната авантура на Аби и Макс започнува кога ќе се расипе автомобилот на Аби и ќе ја остави на сред пат. Макс застанува да ѝ помогне и дознава дека Аби е тргната на деловен состанок со неговиот брат Џани, познат оперски пејач.

Помеѓу нив се јавува инстантна привлечност и љубовни искри. Макс никогаш не запознал жена како Аби и ќе стори сé за да ја освои. Дали ќе успее?

3-knigi-so-koi-ke-ja-pocuvstvuvate-italijanskata-kultura-03.jpg

Лето во Тоскана – Елизабет Ардер

Овој прекрасен роман ќе ве однесе низ тесните улични на вечниот Рим, каде ќе се напиете кафе „од нога“, а продолжува во прекрасната Тоскана која го одзема здивот.

Гема е лекар која е целосно посветена на професијата, а нејзината мајка ја вовлекува како сопатник во патувањето кон Тоскана и мистериозното наследство. Гема се вљубува во приказната која е обвиена со многу хумор и романтика.

3-knigi-so-koi-ke-ja-pocuvstvuvate-italijanskata-kultura-04.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 книги кои потврдуваат дека жената е најтврдото оревче Да се биде жена и мајка е најубавата и најтешката задача истовремено. Предизвици...
75 години од смртта на Кочо Рацин, поетска гордост преточена низ најубавите љубовни стихови Најголемиот македонски интелектуалец од неговото време. Неговата непресушна...
Три книги за човечноста што ќе ви го стоплат срцето во оваа студена есен „Добрите книги не ги издаваат сите свои тајни веднаш“, ќе каже Стивен Кинг, а ни...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg