Италијански мајстор за морничави трилери – најдоброто од Донато Каризи
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Java Developer 15-02-2019
Собар/ка 15-02-2019


Италијански мајстор за морничави трилери – најдоброто од Донато Каризи

45-годишниот автор е роден во 1973 година и студирал право и криминологија. Каризи од 1999 година работи како ТВ сценарист.

Najdobroto-od-Donato-Karizi-01.jpg

Првиот роман на Каризи, „Шепнувачот“ му донел 5 меѓународни книжевни награди, бил продаден во над 20 држави и преведен на француски, дански, хебрејски и виетнамски.

Творечкиот опус на Каризи константно се зголемува, а неговата последна книга L’uomo del labirinto (Човекот во лавиринтот) издадена во 2017 година повторно доживеа неверојатен успех со висока 4.5 оцена на скалата до 5.

Najdobroto-od-Donato-Karizi-02.jpg

Морничавоста и напнатоста на дејствието, како и генијалните заплети, пресврти и добро исткаените ликови се она што го прават Каризи еден од најдобрите автори на жанрот трилер на денешницата.

Од Каризи препорачуваме:

Ловец на души

4 девојки се киднапирани. Сите преку ден, сите брутално убиени на истиот начин.

Дали петтата исчезната девојка, студентка по архитектура, ќе ја доживее истата ѕверска судбина како претходните жртви?

Доколку е жива, времето за неа истекува како во песочен часовник. Само еден детаљ е различен од киднапирањата на претходните девојки. Последната жртва е киднапирана ноќе.

Кога ќе им се вкрстата патиштата на Маркус и Сандра, заедно ќе откријат ужасен свет скриен низ мрачните улички на Рим.

Ќе успеат ли да го пронајдат монструозниот злосторник?

Najdobroto-od-Donato-Karizi-03.jpg

Господар на злото

„Господар на злото“ е всушност продолжение на „Ловец на души“.

Сандра Вега и Маркус, се повторно во фокусот на книгата, заедно истражувајќи низа на убиства на љубовни парови во Рим.

Убиствата се извршени на сличен начин и на слични локации, а по убиецот трага целата јавност. Но, очигледно е вмешан некој за кој најмалку се очекува – самиот Ватикан.

Каризи мајсторски ја обликува и оваа книга како и претходната и вешто се труди да го прикрие изненадувањето кое кулминира на крајот од книгата.

Najdobroto-od-Donato-Karizi-04.jpg

Шепнувачот

Исчезнати се 5 девојчиња на возраст од 8 до 13 години. Две момчиња со нивното куче сосема случајно го пронаоѓаат местото на кое можеби се закопани девојчињата.

Но, се утврдува дека тоа сепак не се нивните тела, туку 6 леви раце закопани во круг, додека само 5 девојчиња се пријавени како исчезнати.

Некаде, уште едно девојче е киднапирано, но никој сè уште го нема пријавено нејзиното исчезнување…

Najdobroto-od-Donato-Karizi-05.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 книги кои ќе ви прават друштво додека се сончате на плажа Летото е одлично време во рака да земете некоја книга со лесна содржина, наместо...
Нови наслови за одличен почеток на есента Есента некако најмногу прилега со книга во раката. Всушност, не постои лоша сезо...
5 книги кои ќе ве подготват за следното поглавје од вашиот живот по за... Завршувањето на факултет може да биде прекрасен период во животот. Означува крај...