10 книги кои сосема ќе го променат вашиот начин на размислување
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


10 книги кои сосема ќе го променат вашиот начин на размислување

6. „Сапиенс“ - Јувал Ноа Харари

Иако можеби е претеран фактот дека некои ја сметаат оваа книга за најдобрата книга на сите времиња, сепак, големи умови како Бил Гејтс топло ја препорачуваат.

Едноставно напишана и лесна за читање, а сепак многу интересна и содржински богата, Сапиенс ја сумира целокупната човекова историја од антрополошки аспект и од аспект на еволутивната психологија на човекот.

Ни објаснува како историјата, економијата и биологијата ги обликуваат нашите личности и општества.

Книгата е преведена на повеќе од 30 јазици ширум светот.

10-knigi-koi-sosema-kje-go promenat-vasiot-nacin-na-razmisluvanje 07 630x340.jpg

7. „Алхемичарот“ - Пауло Коељо

Книга посветена на потрагата по среќа и исполнување на своите соништа.

Како да го следиме сопственото срце, да не бегаме, туку да ја прифаќаме нашата судбина и најважно од сѐ, како да ја осознаеме реалноста околу нас.

Напишана во препознатливиот стил на голем писател како Коељо, оваа книга е вистинско уживање.

10-knigi-koi-sosema-kje-go promenat-vasiot-nacin-na-razmisluvanje 08 630x340.jpg

8. „Малиот Принц“ - Антоан де Сент-Егзипери

Книга која нѐ воодушеви сите како деца кога ја сретнавме за првпат.

Книга која ќе нѐ запрепасти сите кога ќе ја отвориме како возрасни повторно.

Книга која отвора безброј прашања за смислата на животот и за вистинските вредности во овој свет.

Прекрасна компарација помеѓу детската наивна фантазија и возрасниот груб рационализам. Оваа книга ненаметливо нѐ потсетува дека не смееме да го загубиме детето во нас.

10-knigi-koi-sosema-kje-go promenat-vasiot-nacin-na-razmisluvanje 09 630x340.jpg

9. „Моќта на потсвеста“ - Џозеф Марфи

Своевиден прирачник за успех.

Книга која го сврте фокусот на пошироката јавност кон психологијата и се продаде во неколку милиони примероци.

Оваа книга ни покажува како преку промена на начинот на размислување можеме да дојдеме до драстично подобрување на нашиот живот.

Преку практични техники и конкретни примери, Џозеф Марфи ни ја открива огромната моќ на потсвеста врз сите животни сфери: среќа, семејство, партнерство, финансии...

10-knigi-koi-sosema-kje-go promenat-vasiot-nacin-na-razmisluvanje 10 630x340.jpg

10. „Уметност на војувањето“ - Сун Цу

Доколку сте бизнисмен или планирате да започнете свој сопствен бизнис, тогаш ова е книгата која морате да ја прочитате.

Сун Цу бил истакнат кинескиот филозоф, воен стратег и генерал чија книга цели 2 милениума е задолжително четиво за секој воен стратег.

Денес, во Западниот свет се смета за исклучително важно дело од областа на менаџментот, управувањето со човечки ресурси и секако од секојдневниот живот.

Целта на оваа книга е да се достигне непобедливост, да се издвојува победа без борба, да се стекне моќ што не може да биде совладана од противниците и да се биде ефикасен во секое поле.

10-knigi-koi-sosema-kje-go promenat-vasiot-nacin-na-razmisluvanje 11 630x340.jpg

Мила М. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

3 книги кои потврдуваат дека жената е најтврдото оревче Да се биде жена и мајка е најубавата и најтешката задача истовремено. Предизвици...
5 книги кои ќе ви прават друштво додека се сончате на плажа Летото е одлично време во рака да земете некоја книга со лесна содржина, наместо...
5 антидепресивни книги за меланхоличната есен Во пресрет на есента, во периодите кога чувствувате дека ве обзема блага меланхо...

Најчитани неделава