Книги кои имаат моќ да ви го променат животот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Книги кои имаат моќ да ви го променат животот

Познатиот сајт Ranker често прави списоци на најдобри филмови, серии, професии, итн. 

Ovie knigi im go smenile zivotot na nivnite citateli 01

Најдоброто нешто во целата приказна е што секој може да учествува во анкетите. Овој пат е направена листа со повеќе од 900 најдобри книги што им ги смениле животите на многу читатели.

Алиса во земјата на чудата - Луис Керол

Алиса во земјата на чудата (1865) е дело на математичарот Чарлс Латвиџ Доџсон, познат по псевдонимот Луис Керол.

Алиса повеќе од 150 години ги забавува и децата и возрасните.

Делото нуди многу интерпретации, токму заради начинот на кој се раскажува – “nonsense“ заснован на игра на зборови или стихови од нелогична или апсурдна содржина, понекогаш со измислени зборови, направени за забава или како хумористична поезија.

Фаренхајт 451 - Реј Бредбери

Критичарите на New York Times го напишале следното: „Застрашувачки во неговите импликации, овој роман ја открива визијата на Бредбери за еден луд свет кој потсетува на нашиот!“

Книгата е објавена во 1953 година.

Ovie knigi im go smenile zivotot na nivnite citateli 02

Господарот на мувите - Вилијам Голдинг

Класичниот роман на британскиот добитник на Нобелова награда, Вилијам Голдинг, ја раскажува приказната за група на студенти кои завршуваат на напуштен остров по авионска несреќа.

Книгата е објавена во 1954 година.

Храбриот нов свет - Олдус Хаксли

Објавена во 1932 година, книгата на Олдус Хаксли е негативно оценета од многу критичари од тоа време.

Романот предвидува развој на репродуктивна технологија и учења од соништа кои заедно водат кон создавање на ново општество.

1984 - Џорџ Орвел

Врз основа на искуствата на авторот, поврзани со Шпанската граѓанска војна и Втората светска војна, и идеологиите на фашизмот и комунизмот, романот, напишан во 1948 година, бил сфатен како предупредување за идните генерации, односно инспирација за бројни писатели, филозофи и политички теоретичари.

Ovie knigi im go smenile zivotot na nivnite citateli 03

Господарот на прстените - Толкин

Делото според кое е снимен филм со најголем рејтинг, најголема заработка и најголем вкупен број на Оскари во историјата на филмот.

Хобити, самовили, орки, волшебници, назгули, моќ, пријателство, алчност и добрина се само фрагменти од овој богат, шарен роман.

Да се убие птицата подбивница - Харпер Ли

Класикот на американската литература, делото на Харпер Ли, добитничка на Пулицеровата награда, е на прво место, целосно заслужено.

Ли ја критикува расната и класната предрасуда во американското општество на хумористичен и автентичен начин во 1930-тите години.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 книги кои потврдуваат дека жената е најтврдото оревче Да се биде жена и мајка е најубавата и најтешката задача истовремено. Предизвици...
„Една книга за мир“ – доказ дека Библијата и Куранот шират исти пораки Ако ги споредите основните принципи на исламот и на христијанството, ќе забележи...
Книги со кои есента ќе ви започне совршено Време е за возбудливи наслови, а есента како следното годишно време на прагот е ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg