Во случај да имавте напорен ден: Песната која го намалува стресот за 65%


Во случај да имавте напорен ден: Песната која го намалува стресот за 65%

Постојат голем број на истражувања кои се согласуваат дека музиката има големо влијание врз нашето расположение и чувства.

pesnata-koja-go-namaluva-stresot-za-65-1.jpg

Таа често се користи во психологијата и неврологијата како терапија за намалување на психофизичката напнатост кај луѓето.

Според едно истражување спроведено во американската лабораторија „Mindlab International“, музичката композиција која има најголема моќ за смирување на стресот е делото со наслов „Weightless“ чиј автор е англиското музичко трио „Marconi Union“.

За време на слушањето на оваа композиција нивото на напнатост се намалува за 65%, наведувајќи го срцето постепено да ја намалува брзината на чукање сè додека не се синхронизира со ритамот на музиката.

Во самата музика отсуствува периодичното повторување на деловите, што го ослободува мозокот и му дозволува целосно да се опушти.

Ако имавте напорен ден...

Покрај оваа композиција учесниците во истражувањето ги навеле и делата на Адел, Колдплеј и Моцарт како композиции кои им помагаат да се опуштат кога се напнати.

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како песните стануваат популарни во светот и покрај лошите текстови? Велат дека кичот постои откога постои и уметноста. Некои сметаат дека кичот е де...
Мадона со експлозивен настап на евровизиската сцена - музичката легенда во полн сјај (видео) Музичката икона имаше настап за паметење. Мадона е јаготката на шлагот на славењ...
Низ евергрините на најголемиот чаирски романтичар - Владо Јаневски Еден од посилните адути на македонскиот народ е музикалноста. Факт кој не може д...