Која песна има најмногу преработки во светот?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Која песна има најмногу преработки во светот?

Веројатно првата музичка асоцијација која ви паѓа на памет кога го слушате ова прашање е хитот „Yesterday“ на Битлси или „Imagine“ на Џон Ленон.

Koja-pesna-ima-najmnogu-prerabotki-vo-svetot-01.jpg

Но, песната која има најмногу регистрирани преработки досега е култната „Summertime“. Луѓето кои стојат како одговорни лица позади проектот „The Summertime Connection“ тврдат дека до 2011 година, песната имала точно 33.345 снимени преработки и најмалку 41.915 изведувања во живо.

Оригиналната „Summertime“ за прв пат e изведена во 1935 година како првата арија од операта „Порги и Бес“ на композиторот Џорџ Гершвин.

Таа претставува непресушна инспирација за преработка од страна на познати музичари, меѓу кои се и Ела Фицџералд, Нора Џонс, Џенис Џоплин, Нина Симон и многу други.

Листата е сепак премногу долга за набројување, но останува фактот дека оваа песна е неверојатно добра и сензуална.

Уживајте:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Видео од првата проба на Тамара Тодевска за Евровизија 2019 Во понеделникот, Тамара Тодевска заедно со нејзиниот евровизиски тим, заминаа во...
„Ние сме 2“ - Новата песна на Дупер која со нетрпение ја очекувавме Откако ја објавија хит песната „Не сум твој тип“, сите со нетрпение ја очекуваат...
Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...