Најлошите евровизиски песни на сите времиња
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


Најлошите евровизиски песни на сите времиња

Постојат хитчиња кои и ден-денес ги помниме и си ги потпевнуваме. Но, има и такви за кои и едно преслушување ни е сосема доволно.

najloshite-evroviziski-pesni-na-site-vreminja-1.jpg

Мај е месецот кога Евровизија ни е омилена и неизбежна музичка тема. За многумина е парада на кичот, шундoт и политичка манифестација, а за други пак, култно натпреварување и настан за одлична забава.

Едно е сигурно – изборот за најдобрата песна во Европа никого не остава рамнодушен. За потсетување, минатогодишниот фестивал привлече повеќе од 200 милиони гледачи ширум светот пред телевизиските екрани. Импозантна бројка, зар не?

И, додека некои ги користат своите 3 минути на спектакуларен начин, претставувајќи се на сцената со заразни рефрени, убави мелодии и квалитетни изведби, постојат и оние кои ќе останат запаметени, ама како најголемите фијаска што некогаш биле претставени на фестивалот.

Во пресрет на финалето на 62-то изданиие на Изборот на песна на Евровизија во Киев, Украина, познатиот портал Culture Trip состави топ листа со најлошите евровизиски песни на сите времиња.

Погледнете ги настапите и слушнете ги одново, па ќе ви стане јасно зошто секоја од нив се најде на списокот:

Michalis Rakintzis – „S.A.G.A.P.O“ (Грција, 2002)

Rodolfo Chikilicuatre – „Baila el Chiki-chiki“ (Шпанија, 2008)

Scooch – „Flying the Flag“ (Обединето Кралство, 2007)

Pirates of the Sea – „Wolves of the Sea“ (Латвија, 2008)

Hot Eyes – „Sku’ du spørg’ fra no’en?“ (Данска, 1985)

Alf Poier – „Weil der Mensch zählt“ (Австрија, 2003)

Guildo Horn – „Guildo hat euch lieb!“ (Германија, 1998)

PingPong – „Sameach“ (Израел, 2000)

Jemini – „Cry Baby“ (Обединето Кралство, 2003)

Dustin the Turkey – „Irelande Douze Pointe“ (Ирска, 2008)

Cezar – „It’s My Life“ (Романија, 2013)

М. А. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
„Ние сме 2“ - Новата песна на Дупер која со нетрпение ја очекувавме Откако ја објавија хит песната „Не сум твој тип“, сите со нетрпение ја очекуваат...
Ребека повикува на плажа, Лозано ќе го памти ова лето - македонски „ле... Летото е во полн ек, а добрата музика е неизоставен дел од забавата. Македонскат...