„Ноќна кралица“ на Ерзана оваа година ќе наполни 20 години


„Ноќна кралица“ на Ерзана оваа година ќе наполни 20 години

Можете ли да го замислите изненадениот израз на нашите лица кога пред неколку дена ја пуштивме антологиската и сечија омилена „Ноќна кралица“ на неповторливата Ерзана и сфативме дека за прв пат е испеана на Макфест 1998 година?

Noknata-kralica-na-Erzana-ke-napolni-20-godini-01.jpg

Новата 2018 година веројатно ќе донесе многу јубилеи, но овој ни е еден од најомилените на музички план.

Ноќната кралица полни 20 години! Како брзо лета времето.

Доколку не се сеќавате како изгледаше нејзиниот настап, ви препорачуваме да го погледнете веднаш.

Се сеќавате, тоа беа времињата кога се пееше исклучиво во живо и се ценеше исклучиво талентот:

Веројатно сите се согласуваме дека Ерзана беше многу пред времето. Ноќна кралица е само еден од многуте хитови на пејачката, која за жал, издаде само еден албум – „Без зборови“ со 11 песни пред да се пресели во САД.

Се сеќавате на Колекционер, На чекор од тебе, Илузија? А на хитот со Врчак – Дали да ти кажам?

Време е повторно да ги преслушате и да ги ставите на репертоарот на секоја наредна забава:

На чекор до тебе

Илузија

Дали да ти кажам

Стопи ме

Колекционер

Без зборови

Крај


Ерзана, каде и да си денес, ти благодариме на убавата музика што ни ја остави...

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
Ребека повикува на плажа, Лозано ќе го памти ова лето - македонски „ле... Летото е во полн ек, а добрата музика е неизоставен дел од забавата. Македонскат...
10 песни кои се очекува да бидат летни хитови за 2019 година Летото е речиси на прагот. Температурите полека се зголемуваат, а забавите стану...