Мегахитови од 1998: 20 песни кои во 2018 полнат 20 години
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


Мегахитови од 1998: 20 песни кои во 2018 полнат 20 години

Сè уште добро ги паметиме, си ги потпевнуваме и танцуваме во ритамот на овие музички теми, a верувале или не, поминаа точно две децении од нивното премиерно пуштање во етерoт.

megahitovi-od-1998-20-pesni-koi-vo-2018-polnat-20-godini-1.png

Како вчера да беше кога за првпат ги слушнавме на радио, или, пак, везден ги гледавме видеоспотовите на музичките канали. Тие и денеска се вртат на телевизиските програми, па многумина ги доживуваат како песни кои се снимени не така одамна.

Меѓутоа, сигурно ќе се изненадите кога ќе го прочитате, а и преслушате списокот на песни, кои годинава го слават дваесеттиот роденден. Подготвени ли сте за носталгично навраќање во последната декада од XX-тиот век?

megahitovi-od-1998-20-pesni-koi-vo-2018-polnat-20-godini-2.gif

Во далечната 1998 година, Роби Вилијамс жареше и палеше на топ листите со својот хит „Let Me Entertain You“, додека Мадона се закити со две Греми награди за песната „Ray of Light“. Лени Кравиц, пак, ја промовираше „Fly Away“.

Цела година игравме на синглот „...Baby One More Time“ од Бритни Спирс, а на секоја забава беа неизоставни „Goodbye“ или „Stop“ во изведба на популарните Spice Girls, како и „Everybody“ од тинејџерските идоли Backstreet Boys.

megahitovi-od-1998-20-pesni-koi-vo-2018-polnat-20-godini-3.gif

Во продолжение, дознајте кои се и преостанатите мегахитови што ќе наполнат дваесет години во 2018:

1. Will Smith – „Gettin’ Jiggy Wit It“

2. Aerosmith – „I Don’t Want to Miss a Thing“

3. Britney Spears – „...Baby One More Time“

4. Cher – „Believe“

5. Madonna – „Ray Of Light“

6. Brandy & Monica - „The Boy Is Mine“

7. Spice Girls – „Stop“

8. Cleopatra – „Cleopatra’s Theme“

9. Backstreet Boys – „Everybody“

10. Spice Girls – „Goodbye“

Уште 10 хитови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Плеј листа: 100-те најдобри песни на 21-от век Музички, 21-от век е веројатно најтежок за дефинирање. Со години сме сведоци на ...
„Ние сме 2“ - Новата песна на Дупер која со нетрпение ја очекувавме Откако ја објавија хит песната „Не сум твој тип“, сите со нетрпение ја очекуваат...
Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...