Дали гледањето на Евровизија ве прави среќни или несреќни?


Дали гледањето на Евровизија ве прави среќни или несреќни?

Какви емоции побудува во вас гледањето на ова натпреварување? Дали ве фаќа еуфорија и убава енергија?

dali-gledanjeto-na-evrovizija-ve-pravi-srekjni-ili-nesrekjni-01.jpg

Не потценувајте го влијание на ова музичко натпреварување и вечерва во 21 часот седнете да го гледате финалето на Евровизија, иако Македонија не е еден од финалистите.

Без разлика дали уживате во убавите балади и смирените настапи или пак во ексцентричните изведувачи и динамичните песни, истражувачите на Универзитетот во Лондон дојдоа до заклучок дека ова музичко натпреварување го зголемува чувството на задоволство од својот живот.

dali-gledanjeto-na-evrovizija-ve-pravi-srekjni-ili-nesrekjni-04.jpg

Тие анализираа податоци од 160.000 луѓе, кои живеат во 33 европски земји. Податоците се собрани од анкети кои се правени од 2009 до 2015 година.

Истражувачите открија дека луѓето имаат 13 проценти поголема шанса за среќа ако нивната држава се натпреварува, отколку оние луѓе чија земја не се натпреварува.

dali-gledanjeto-na-evrovizija-ve-pravi-srekjni-ili-nesrekjni-02.jpg

Задоволството пак е за 4 проценти повисоко кај жителите на оние европски земји, чии претставници успеале да влезат во финале.

dali-gledanjeto-na-evrovizija-ve-pravi-srekjni-ili-nesrekjni-03.jpg

Што мислите вие за ова истражување?

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Видео од првата проба на Тамара Тодевска за Евровизија 2019 Во понеделникот, Тамара Тодевска заедно со нејзиниот евровизиски тим, заминаа во...
Како помина втората проба на Тамара Тодевска за Евровизија 2019? (виде... Првата проба на Тамара во Израел помина одлично и доби позитивни критики, а сега...
Успех за паметење! Тамара заврши на високото 8-мо место на Евровизија Тамара Тодевска доминираше на финалната вечер на Евровизија 2019. Таа речис...