Дали сте знаеле? - Во „Липе цвату“ свирел нашиот виртуоз на гајда Пеце Атанасовски


Дали сте знаеле? - Во „Липе цвату“ свирел нашиот виртуоз на гајда Пеце Атанасовски

Ова е интересен податок кој сепак не им е познат на многумина. Гајдата која одекнува во (речиси) секому омилената „Липе цвату“на „Бијело дугме“ е на нашиот најпознат виртуоз на гајда, Пеце Атанасовски.

Vo-Lipe-cvatu-svirel-nasiot-najpoznat-virtuoz-Pece-Atanasovski-01.jpg

Осмиот албум по ред на „Копчињата“ е издаден во 1984 година. Тој нема специфичен наслов, но многумина го нарекуваат уште „Косовска девојка“ поради интересната корица, односно графичкиот мотив на плочата.

Ова е воедно првиот и единствениот албум на „Бијело дугме“ со Младен Војичиќ-Тифа кој доаѓа како главен вокал на местото на Жељко Бебек, а пред Ален Исламовиќ.

Шестата песна по ред на албумот со оригинален наслов „Lipe cvatu, sve je isto k'o i lani“ беше и сè уште е огромен хит од тие времиња.

Текстот и музиката се на Горан Бреговиќ, но што би била песната без гајдата и изведбата на нашиот незаборавен и неповторлив Пеце Атанасовски?

Слушнете ја една од најпопуларните песни од поранешните ЈУ-простори со македонски зачин:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Солзи, емоции, невидена хемија: Хит изведбата на „Shallow“ на Бредли К... Неверојатната хемија на хит настапот во Лас Вегас направи дел од фановите да нав...
Македонски бендови кои треба да ги слушнете на Д-Фестивал Фестивалските доживувања може да започнат. Приказната на Д-Фестивал&nb...
Интервју Replay: Секој настап каде луѓето реагираат позитивно на нашат... Бендот Replay активно свири веќе 4 години и бендот е составен од гитара, &n...