Дали сте знаеле? - Во „Липе цвату“ свирел нашиот виртуоз на гајда Пеце Атанасовски
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Дали сте знаеле? - Во „Липе цвату“ свирел нашиот виртуоз на гајда Пеце Атанасовски

Ова е интересен податок кој сепак не им е познат на многумина. Гајдата која одекнува во (речиси) секому омилената „Липе цвату“на „Бијело дугме“ е на нашиот најпознат виртуоз на гајда, Пеце Атанасовски.

Vo-Lipe-cvatu-svirel-nasiot-najpoznat-virtuoz-Pece-Atanasovski-01.jpg

Осмиот албум по ред на „Копчињата“ е издаден во 1984 година. Тој нема специфичен наслов, но многумина го нарекуваат уште „Косовска девојка“ поради интересната корица, односно графичкиот мотив на плочата.

Ова е воедно првиот и единствениот албум на „Бијело дугме“ со Младен Војичиќ-Тифа кој доаѓа како главен вокал на местото на Жељко Бебек, а пред Ален Исламовиќ.

Шестата песна по ред на албумот со оригинален наслов „Lipe cvatu, sve je isto k'o i lani“ беше и сè уште е огромен хит од тие времиња.

Текстот и музиката се на Горан Бреговиќ, но што би била песната без гајдата и изведбата на нашиот незаборавен и неповторлив Пеце Атанасовски?

Слушнете ја една од најпопуларните песни од поранешните ЈУ-простори со македонски зачин:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Солзи, емоции, невидена хемија: Хит изведбата на „Shallow“ на Бредли К... Неверојатната хемија на хит настапот во Лас Вегас направи дел од фановите да нав...
Објавена „новата“ досега нечуена песна од Фреди Меркјури После цела деценија барање на изгубен вокален перформанс, објавена е претходно н...
Интервју Replay: Секој настап каде луѓето реагираат позитивно на нашат... Бендот Replay активно свири веќе 4 години и бендот е составен од гитара, &n...

Најчитани неделава