Британската морнарица ги плаши пиратите со песни од Бритни Спирс и уште 29 факти за музиката
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
PPC Specialist 19-08-2019
Возач 19-08-2019


Британската морнарица ги плаши пиратите со песни од Бритни Спирс и уште 29 факти за музиката

Музиката е секојдневен дел од нашите животи. Таа го прави животот подобар, и е тука за нас во најтешките времиња. 

Interesni-fakti-za-muzikata-za-koi-ne-ste-znaele1.jpg

Неколку факти за музиката, кои можеби не сте ги знаеле:

- Во 2013, тим од универзитетот Мек Гил, истражил 400 научни трудови за музиката и мозокот. Се покажало дека слушањето на музика го подобрува имунитетот кај возрасните.

- 20% од луѓето во светот имаат свирено во бенд во некој дел од нивниот живот.

Interesni-fakti-za-muzikata-za-koi-ne-ste-znaele2.jpg

- Најпознатиот леворак гитарист – Џими Хендрикс пишувал со својата десна рака.

- Моцарт (да, тој Моцарт) во 2016-та продал повеќе музички ЦД-а од Beyonce.

Interesni-fakti-za-muzikata-za-koi-ne-ste-znaele3.jpg

- Слушањето на тажни песни предизвикува повеќе носталгија, отколку тага

- За секои 1.000 долари од продажба на музика, просечниот музичар заработува 23,40 долари.

- Рекордот за најбрзо рапување е поставен во 2005 од страна на раперот NoClue кој изрецитирал 723 слогови за 52,27 секунди.

- Слушањето на музика може да има мало, но значајно влијание врз спортскиот перформанс.

Interesni-fakti-za-muzikata-za-koi-ne-ste-znaele4.jpg

- Во 51,5% од случаите, причината за смрт кај раперите е убиство.

- Неколку истражувања покажале дека кога џез музичарите импровизираат, нивните мозоци се гасат. 

- Рекордот за најдолгата нота некогаш отснимена на саксофон го држи Кени Џ. Тој во 1997-ма ја отсвирел „снижено Ми“ цели 45 минути и 47 секунди.

- Истражување во 2007-ма покажало дека музиката (особено класичната) им помага на растенијата побрзо да растат.

- Првото испечатено музичко ЦД во САД е албумот на Брус Спрингстин „Born in the USA“.

- Најскапиот инструмент во светот е „Stradivarius“ виолина, која што е продадена за 15,9 милиони долари.

- При формирањето на бендот D12 се планирало да се соберат 12-те најдобри рапери во Детроит, но се собрале само 6, па морале да си смислат прекари. Поради ова, Еминем станува „Slim Shady“

Interesni-fakti-za-muzikata-za-koi-ne-ste-znaele5.jpg

- Слушањето на музика додека вежбате значително ја подобрува вашата физичка способност.

- 5% од луѓето во светот имаат биолошки презир кон музиката наречен „музичка ангедонија“.

- Монако има поголем оркестар, отколку армија.

- Куќните муви зујат во клучот Фа.

Interesni-fakti-za-muzikata-za-koi-ne-ste-znaele6.jpg

- Во 19,3% од случаите, причината за смрт кај металците е самоубиство.

- Слушањето на тажна или весела песна, не само што влијае на вашето расположение, туку може и да го смени погледот кон светот околу вас.

- Музиката помага при учењето на нов јазик.

- Британската морнарица користи песни од Бритни Спирс за да ги исплаши пиратите од Сомалија.

- Брзата музика ќе ве натера да пиете побрзо, а гласната музика во бар ќе ве натера да пиете повеќе за пократко време.

- Појавата кога ќе ви се „заглави“ песна во главата, се нарекува „Earworm“ (во превод: ушен црв).

Interesni-fakti-za-muzikata-za-koi-ne-ste-znaele7.jpg

- Универзитетот Хериот-Ват, дошол до заклучок дека љубителите на класичната музика и љубителите на хеви метал музиката се многу слични (барем психолошки).

- Јапонскиот збор „караоке“ доаѓа од фразата „празен оркестар“.

- Ученици имале подобри резултати на тест после едночасовна лекција со класична музика во позадината од оние кои го учеле истото, само без музиката.

- Музиката која ве накострешува, може да ве направи по дарежливи.

Interesni-fakti-za-muzikata-za-koi-ne-ste-znaele8.jpg

- Финска има повеќе хеви метал бендови по глава на жител од било која друга земја во светот. (пфф ништо ново).

 еНВи | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Запознајте се подобро со бендовите: Disease, RIB & Fiction Броиме ситно до почетокот на единствената фестивалска авантура во Македонија – Д...
Како песните стануваат популарни во светот и покрај лошите текстови? Велат дека кичот постои откога постои и уметноста. Некои сметаат дека кичот е де...
6 типови на музика кои ја подобруваат продуктивноста Музиката не служи само за забава и уживање во слободното време. Многумина се мно...