Најубавите песни по кои ќе го паметиме Оливер Драгојевиќ
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


Најубавите песни по кои ќе го паметиме Оливер Драгојевиќ

Оливер Драгојевиќ на 71-годишна возраст почина утрово, откако минатата година му беше дијагностициран рак на белите дробови. Но, зад себе остави многубројни евергрини кои во наредните години ќе се пејат во негова чест и сеќавање.

najubavite-pesni-po-koi-ke-go-pametime-oliver-draoevik-01_630x340.jpg

Првиот настап го имал уште како дете, на 14-годишна возраст, а само две години подоцна започнал професионално да се занимава со музика.

Оттогаш има испеано огромен број на песни - „Galeb i ja", „Skalinada", „Malinkonija", „Nadalina", „Karoca", „Cesarica" со кои израснаа многу генерации.

Се потсетуваме на најубавите песни по кои ќе го паметиме како извонреден човек и уметник:

Би можело да ве интересира:

Плеј листа: 100-те најдобри песни на 21-от век Музички, 21-от век е веројатно најтежок за дефинирање. Со години сме сведоци на ...
„Фенсерот“, фолкерот, панкерите и другите дежурни на секој музички фес... Музичките фестивали се секогаш одлично потрошено време. Тие се преполни со најра...
Симеон Коруноски & Кортекс: Чисти емоции создаваат прекрасна песна Македонската музичка сцена доби уште една песна на интересна и млада комбинација...