По неизвесноста, донесена одлуката во кој израелски град ќе се одржи Евровизија 2019
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


По неизвесноста, донесена одлуката во кој израелски град ќе се одржи Евровизија 2019

po-neizvesnosta-donesena-odlukata-vo-koj-izraelski-grad-kje-se-odrzi-evrovizija-2019-01.jpg

По победата на Израел на Евровизија 2018 не беше сигурно во кој град од оваа држава ќе се одржи музичкото натпреварување во 2019 година поради безбедносната ситуација.

Но, сега одлуката е донесена и Евровизија 2019 ќе се одржи во Тел Авив, поточно во салата „Expo Tel Aviv“ на 18-ти мај 2019 година.

po-neizvesnosta-donesena-odlukata-vo-koj-izraelski-grad-kje-se-odrzi-evrovizija-2019-02.jpg

Полуфиналните вечери ќе се одржат на 14-ти и 16-ти мај.

Неколку израелски градови беа во трката за избор каде ќе се одржува големото музичко натпреварување, но на крај одлуката на одговорните за настанот беше Тел Авив.

po-neizvesnosta-donesena-odlukata-vo-koj-izraelski-grad-kje-se-odrzi-evrovizija-2019-03.jpg

Станува збор за вториот најголем град во Израел со популација од повеќе од 400.000 жители. Евровизија ќе се одржува таму за првпат.

Инаку, во 1999 година Евровизија се одржа во Ерусалим, главниот град на Израел.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фотки и видео од првата проба на Eye Cue за Евровизија 2018 Натпреварувачите на Евровизија 2018, вчера започнаа со првите проби, а Eye Cue п...
Eye Cue на црвениот тепих на предевровизиска забава во Мадрид (фото) Евровизија оваа година почнува од 8-ми мај, а пробите ќе почнат од оваа недела.&...
Која е огнената Елени Фуреира и има ли шанса за победа на Евровизија с... По првата полуфинална вечер на 63-тото издание за избор на најдобра песна на Евр...