Кога ќе си ги испееш најдлабоките емоции - 25 години од култната „Не допирај ме“ на Маја Оџаклиевска
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Кога ќе си ги испееш најдлабоките емоции - 25 години од култната „Не допирај ме“ на Маја Оџаклиевска

Пејачката која го поседува еден од најуникатните гласови на Балканот, огнената дама Маја Оџаклиевска е родена на 21 април 1954 година, а растела покрај Вардар и стариот скопски театар.

25-godini-od-kultnata-Ne-me-dopiraj-na-Maja-Odzaklievska-01.jpg

Маја долги години наназад живее и работи во Белград. Во текот на нејзината богата кариера испеала многу хитови, како „Шила“, „Многу солзи“, „Лиду ду“, „Сребрени улици“.... но, самата признава дека една од најдрагите ѝ е токму песната „Не допирај ме“ со која го освои првото место на Скопскиот фестивал во далечната 1994 година.

Музиката е на Григор Копров, а текстот го напишала самата Маја. Во неа ги вложила сета своја енергија и емоции. Песната е премногу лична, искрено доживување и случување од реалниот живот на поп дивата. Таа е огледало на емотивната фаза која ја поминувала Оџаклиевска во тој временски период, а интерпретацијата остава без зборови.

Хитот оваа година полни 25 години, а сè уште звучи свежо, модерно, едноставно безвременски. Така е со сите големи и квалитетни песни, нели?

Слушнете уште неколку хитови од поп дивата Маја Оџаклиевска:

Budi dobar, kao sto sam ja

Шила

Сребрени улици

Многу солзи исплакав

Лиду ду

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
10 песни кои се очекува да бидат летни хитови за 2019 година Летото е речиси на прагот. Температурите полека се зголемуваат, а забавите стану...
30 најдобри Disney песни на сите времиња Уште со појавата на првите филмови музиката зазема посебно место и е од суштинск...