Која деценија беше најдобра за поп-музиката?


Која деценија беше најдобра за поп-музиката?

Секоја генерација си има своја омилена музичка деценија. Тоа може да биде деценијата на нивната младост, актуелната, некоја постара од нив и така натаму...

 

naukata-precizirashe-koja-decenija-beshe-najdobra-za-pop-muzikata-01.jpg

Ова прашање некогаш отвора широки дискусии, особено меѓу лица кои припаѓаат на различни генерации или пак меѓу родители и деца, кога им велат „Ова ли ти го нарекуваш музика?“

Некои генерации ги обожаваат „The Beatles“ и „The Rolling Stones“, други се колнат во музиката на „The Smiths“ и „Depeche Mode“, а ги има и оние кои со задоволство ги прифаќаат „Imagine Dragons“ и „Maroon 5“.

Универзитетот во Њујорк се обиде да даде одговор на ова прашање. Победници во оваа категорија се 60-тите, кога според испитаниците на возраст меѓу 18 и 25 години, биле снимени незаборавни песни.

Меѓу песните на кои тие се сеќаваат се „When A Man Loves A Woman“ на Перси Слеџ и „The Tide Is High“ од „Blondie“. Ова е сосема очекувано, бидејќи првата и денес е една од најпопуларните песни, додека втората освен што е вечен хит, во раните 2000-ти доживеа и преработка од тогаш актуелните „Atomic Kitten“.

Кога би се земале предвид повеќе децении, тогаш е периодот меѓу 60-тите и 90-тите, кои дефинитивно се златен период на музичката сцена на глобално ниво и лесно ги препознаваат дури и денешните тинејџери.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Успех за паметење! Тамара заврши на високото 8-мо место на Евровизија Тамара Тодевска доминираше на финалната вечер на Евровизија 2019. Таа речис...
„Ние сме 2“ - Новата песна на Дупер која со нетрпение ја очекувавме Откако ја објавија хит песната „Не сум твој тип“, сите со нетрпение ја очекуваат...
Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...