10 видео-спотови на Мадона кои ја обележаа историјата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


10 видео-спотови на Мадона кои ја обележаа историјата

Мадона остави неизбришлива трага во поп културата. Ја критикувале, ја фалеле, ја мразеле и ја сакале. Но таа секогаш остана доследна на себе.

10 video spotovi na Madona koi ja obelezaa istorijata 01

Во текот на кариерата менувала многу стилови, фризури и бои и ги поставувала модните трендови од панк-здолништа, преку црн латекс, до егзотични кимона.

Никој до тогаш не влијаел на модата како Мадона, која останала дрска и арогантна девојка, решена да го освои светот. Својата кариера ја градела со стратегија на шок и жестоки контроверзии.

Овие 10 видео-спотови на Мадона ја одбележаа ерата на MTV и неповратно ја променија поп-културата.

1. „Express yourself“ (1989)

Првата соработка со Дејвид Финчер е нејзината најамбициозна употреба на видео-форма (со вкупна сума од 5 милиони долари, што воедно било и најскапото видео некогаш снимено).

Под силното влијание на филмот „Метрополис“ на Фриц Ланд од 1927 година, овој видео-спот со својот надреален пејзаж претставува совршена комбинација на експресионистичките импулси на Финчер и променливите форми на Мадона.

2. „Ray of light“ (1998)

„Тоа веројатно било најдолгото снимање досега"- изјавил Јонас Окерлунд, кој патувал на релација Њујорк - Лос Анџелес - Лас Вегас за потребите на овој видео-спот, односно timelapse ефектот.

3. „Like a prayer“ (1989)

Горење на крстови, стигмати, оживување на икони и препуштање на телесните задоволства. Овој видео-спот предизвикал толкава конфузија што Пепси ја повлекле рекламната кампања вредна 5 милиони долари.

Мадона накратко ја објаснила целта на видеото во изјавата за New York Times: „Уметноста треба да биде контроверзна. Тоа е сè ".

4. „Papa Don’t Preach“ (1986)

Со ова видео Мадона почна да ги разбира видео-спотовите како кратки филмови, наместо промотивни клипови. Во видеото Мадона глуми тинејџерка која крие непланирана бременост од строгиот татко.

5. „Material Girl“ (1985)

Омаж за Мерилин Монро, кој и сам стана класик.

Продолжува на следната страна... 

 Би можело да ве интересира:

Потсетување на најголемите ретро хитови на некогашната тинејџeрска икона - Аврил Лавињ Ви се верува ли дека поминаа цели 18 години од почетоците на тинејџерскиот музич...
Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
Били Ајлиш ја пее насловната песна за новиот филм со Џејмс Бонд, но дали е најдобрата досега? 18-годишната музичка сензација Били Ајлиш ја напиша и испеа носечката песна за н...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава