30 најдобри Disney песни на сите времиња
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


30 најдобри Disney песни на сите времиња

Уште со појавата на првите филмови музиката зазема посебно место и е од суштинско значење за процесот на раскажување приказни.

30-najdobri-disney-pesni-na-site-vreminja-001.jpg

Вклучувањето на квалитетна музика во филмовите не само што придонесува кон естетскиот крој, туку исто така и дозволува на публиката можност за емоционално да се поврзе со ликовите и нивната ситуација и секако, да ја зајакне приказната и пораката која секој од нас треба да ја прими.

Без разлика дали сте фан на цртаните филмови на Disney, повеќе од веројатно е дека постои некоја песна која ви оставила впечаток и знаете да си ја потпевнете.

Нескромно е да се каже дека музичката Disney палета е повеќе од феноменална и располага со песни од врвни композитори, изведени од уште помаестрални изведувачи.

Подгответе се за прекрасна прошетка низ нотите кои ќе ви налеат рој емоции.

Во продолжение издвојуваме 30 Disney песни кои ја обележаа оваа филмска ера:

1. Снежана и седумте џуџиња, Someday my prince will come, 1937

2. Пинокио, When You Wish Upon a Star, 1940

3. Дамбо, Baby Mine, 1941

4. Пепелашка, Bibbidi Bobbidi Boo, 1950

5. Пепелашка, Work song (Cinderelly), 1950

6. Петар Пан, You Can Fly, 1953

7. Маза и Луња, Bella Notte, 1955

8. Заспаната Убавица, Once Upon a Dream, 1959

9. Аристократски мачки, Everybody Wants To Be A Cat, 1970

10. Оливер и компанија, Why Should I Worry, 1988

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
Ребека повикува на плажа, Лозано ќе го памти ова лето - македонски „летна шема“ хитови Летото е во полн ек, а добрата музика е неизоставен дел од забавата. Македонскат...
Били Ајлиш ја пее насловната песна за новиот филм со Џејмс Бонд, но дали е најдобрата досега? 18-годишната музичка сензација Били Ајлиш ја напиша и испеа носечката песна за н...

Најчитани неделава