„Кога зборот станува мелодија, тогаш знакот станува танц“ - новиот видео спот на DS Collective


„Кога зборот станува мелодија, тогаш знакот станува танц“ - новиот видео спот на DS Collective

„Кога зборот станува мелодија тогаш знакот станува танц“ е мотото на новиот видео спот на DS Collective за темата „Свет“ која е во соработка со Alex V.

koga-zborot-stanuva-melodija-togas-znakot-stanuva-tanc-noviot-video-spot-na-ds-collective-01.jpg

„Кореографијата во видеото впрочем е инспирирана од знаковниот јазик преку која сакавме накратко да влеземе во кожите на оние кои ‘слушаат со очите’. Барем на момент да почувствуваме дека зборовите за ушите се истото она што и знаците за очите“ - велат од DS Collective.

„Во процесот на креирање тргнавме многу спонтано, сакавме да дадеме некоја друга тежина на видеото, да пренесеме порака, а сепак да биде различно од она што сме го работеле и претходно. Кога се одлучивме да биде видео со танц, тогаш зошто да не излеземе од комфор зоната, се обидовме и ние да научиме по нешто, текстот на песната го преточивме во знаковен јазик, а потоа во танц, сметаме дека е важно да ја пренесеме емоцијата што пошироко, уметноста сепак нема граници" - вели Стефан Сајковски - DS Collective.

Кореографијата e дело на Јована Зајкова која ја има и главната улога во видеото, додека целокупната видео реализација е дело на Бобан Костовски и The Media (помогнато од Томислав Живковиќ.)

koga-zborot-stanuva-melodija-togas-znakot-stanuva-tanc-noviot-video-spot-na-ds-collective-02.jpg

Имено, Стефан пред неколку месеци го промовираше својот деби албум со 13 песни под насловот „Јас сум,ние сме“, а темата „Свет“ е дел од истиот.

Албумот е достапен на сите онлајн платформи Јутуб, Спотифај, Дизер и др.

Во продолжение, видео спотот за „Свет“:

Би можело да ве интересира:

Жешкиот спот на Џеј Ло за „Ni Tú Ni Yo“ Излезе спотот за новиот летен хит на Џенифер Лопез и Gente de Zona - „Ni Tú Ni Y...
Северина ја објави најемотивната балада досега - посветена на нејзиниот син (видео) За новиот хит на Северина, „Rođeno moje“, нејзините соработници велат дека ...
Најубавата љубовна порака од насловите на песните на Владо Јаневски „И тогаш некоја будала“ „некогаш и негде“ ќе те спомене пак и „ако не те сакам“ ...

Најчитани неделава