Дамите на албанската поп-музика кои испишуваат нова музичка историја (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 19-02-2020


Дамите на албанската поп-музика кои испишуваат нова музичка историја (фото)

Рита Ора, Дуа Липа и Бебе Реџа можеби ги испишаа Албанија и Косово на светската музичка мапа, но нашите соседи можат да се пофалат со уште многу квалитетни пејачки.

Damite-na-albanskata-pop-muzika-01.jpg

Тие се талентирани, изгледаат неверојатно, имаат одличен моден стил и ја растураат сцената каде и да се појават.

Публиката ги обожува, на Инстаграм ги следат милиони луѓе, а овие се причините зошто:

Елвана Ѓата (Elvana Gjata)

32-годишната популарна пејачка од Тирана учествуваше на албанскиот фестивал Festivali i Këngës 58 на којшто се бира учесник за Евровизија 2020. Зад себе има 2 албума: Afër dhe Larg и 3. 

Особено беше актуелна со летниот хит Meine Liebe кој го испеа со Ardian Bujupi.

View this post on Instagram

🖤

A post shared by Elvana Gjata (@elvanagjataaaa) on

View this post on Instagram

#fustani

A post shared by Elvana Gjata (@elvanagjataaaa) on

Ера Истрефи (Era Istrefi)

Има само 25 години, родена е во Приштина, со завидна кариера зад себе и покрај возраста. Нејзините албуми E dehun, Mani për money, Bonbon EP, Gzone Rainbow Anthems, Vol. 2, Ultra 2018, ја прославија и покрај тоа што ја сметаат за прилично контроверзна пејачка, особено после издавањето на спотот „E Dehun“.

Сепак, на македонската јавност ѝ е најпозната по песната Bonbon и јакната која Ера ја носеше во спотот, а стана апсолутен моден хит таа сезона.

View this post on Instagram

#Selfish BTS

A post shared by Era Istrefi (@eraistrefi) on

View this post on Instagram

🌊🧜🏼‍♀️

A post shared by Era Istrefi (@eraistrefi) on

Дафина Зекири (Dafina Zeqiri)

Ја нарекуваат уште и DUFFYE, а за неа велат дека го има можеби најдобриот глас помеѓу албанските пејачки. Има 30 години, а родена е во Варберг, Шведска.

Има исклучително впечатлив моден стил, интересни тетоважи, а во моментов е актуелна со хитот Vuj vuj vuj, кој за една недела собра над 2.5 милиони прегледи.

Пее на албански и англиски јазик, а досега има издадено 3 албуми: Knock Down, Just Me и King EP (2017).

https://www.instagram.com/p/B4VLtamB7XZ/

View this post on Instagram

A thu per kon jom tu menu......

A post shared by 𝕯 𝖆 𝖋 𝖎 𝖓 𝖆 (@dafina.zeqiri) on

View this post on Instagram

I appreciate you & love you ❤️

A post shared by 𝕯 𝖆 𝖋 𝖎 𝖓 𝖆 (@dafina.zeqiri) on

Продолжува на следната страна…Би можело да ве интересира:

Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
Камила Кабејо го расплака татко ѝ: Сите музички настапи на 62-рото доделување на Греми наградите Овогодишната церемонија за Греми наградите траеше цела вечност, а причината беше...
„Волшепства мали“ од македонското музичко минато кои сте ги заборавиле Замислете да успеете го вклучите вашиот компјутер од 2008 година со Windows XP и...