Каква е вистинската боја на месечината?

Кога ја гледаме месечината во ноќта имаме претстава дека таа има светла боја. Но, дали оваа боја е реален приказ на месечината или производ на некоја ефект на оптичка илузија? YouTube корисникот It’s Okay To Be Smart објаснува дали месечината навистина има светла боја или е потемна.

koja-e-vistinskata-boja-na-mesecinata-01.jpg

Полната месечина кога ја гледаме од Земјата изгледа како да е посветла само затоа што немаме со што друго да ја споредиме во темната вселена. Ако би имале можност да ја погледнеме во некакви „нормални“ услови таа ќе ја промени својата боја.

Со оглед на тоа што нашите очи го споредуваат релативниот отсјај од она што го гледаме и работите кои не опкружуваат, добиваме впечаток дека месечината има некаква светла боја која се движи од чисто бела до некоја матирана бела или светло сива боја.

Месечината рефлектира само 13% од светлината која удира на нејзината површина, а дополнително на тоа, нашите очи секогаш го анализираат и контекстот.

Па каква навистина е бојата на месечината?

Би можело да ве интересира:

Следете во живо: Лансирање на леталото што ќе однесе луѓе на Месечината, со најголемата ракета во св... Со програмата Артемида, НАСА планира да испрати луѓе на Месечината, и тоа до 202...
„Аполо 11“ никогаш не слета на Месечината, рамната Земја е факт – 5 најчести теории на заговор во вр... Вселената е бесконечна и многу би било чудно доколку сме сами во неа. Затоа, чес...
Скопските средношколци за НАСА предизвикот на кој победија: „Работевме 48 часа без престан, претходн... „На натпреварот имаше понудено повеќе предизвици, и иако имаше мало несогласувањ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg