7 пронаоѓачи кои починале од своите изуми

Некои луѓе се бескрајно посветени на своето поле на интереси и подготвени се да направат сè за своите изуми. Тоа значи дека се подготвени, со или без знаење, да го дадат својот живот.

7-pronaogjaci-koi-pocinale-od-svoite-izumi-01.jpg

Ова се 7 пронаоѓачи кои починале од своите изуми:

1. Франсис Едгар Стенли

Во 1896-та година Стенли, основачот на компанијата Stanley Motor Carriage, го измислил автомобилот на пареа. Во 1918-та година свртел наеднаш за да избегне препрека, а падот завршил со негова смрт.


2. Вилијам Булок

Булок е пронаоѓач на модерната преса за печатење на весници кој за време на нејзината изградба, му паднала на нога. Булок добил гангрена, а ампутацијата на неговата нога не ја преживеал.


3. Томас Ендруз

Креаторот на Титаник, Томас Ендруз, бил на првото патување на бродот од кое не преживеал. Откако им помогнал на луѓето на бродот да се качат во спасувачките бродови, седнал во една од пушачките собите од прва класа и гледал во слика додека бродот тонел.


4. Хенри Смолински и Хал Блејк

Хенри Смолински и Хал Блејк измислиле летечки автомобил– „Ave Mizar“. Станува збор за автомобил на кој биле закачени крила. За време на едно тестирање на возилото, крилата се откачиле сред воздух и двајцата пронаоѓачи починале.


5. Ото Лилиетал

Ото Лилиетал е првиот човек кој успеал да изведе безбедни и повторени летови со едрилица. Имал над 2.000 успешни летови, пред неговиот последен лет кога ги изговорил последните зборови: „Opfer müssen gebracht warden!“ или „мора да има и жртви“.


6. Марија Кири Склодовска

Марија Кири ги открила радиумот, полониумот и го извела поимот радиоактивност. Добила две Нобелови награди, но поради честата изложеност на радијација, умрела од леукемија во 1934-та година.


7. Франц Рајхелт

Рајхелт бил француски шивач кој го креирал падобранецот од облека. За да го тестира, скокнал од Ајфеловата кула и починал.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Лекари откриле рак на дојка кај жена 4 години пред да се развие, со помош на вештачка интелигенција „Вештачката интелигенција ги гледа местата што лекарите не се во можност да ги в...
Клетките од фетусот остануваат во телото и мозокот на мајката неколку години по породувањето Знаевте ли дека клетките од фетусот остануваат во телото на мајката неколку годи...
Од шампиони во Дота 2 до креатори на видео игра со милионска инвестиција – Кои се Македонците што ст... „Македонија не е место за потценување. Нашите програмери се барани на светот, и ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg